useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1547 - 1547next >
Charter: 1612
Date: 9. srpen 1547
AbstractPrimas, purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Hradce /Králové/ (nad Labem) vydávají revers na posudné (jako v č. i. 1466).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1613
Date: 9. srpen 1547
AbstractPrimas, purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Hradce /Králové/ (nad Labem) vydávají revers na posudné (jako v č. i. 1466).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1614
Date: 14. srpen 1547
AbstractJeronym Šlik, hrabě z Passaunu na Holiči /Weissenkhierchen) na Rabštejně (Rabmstain) a Mašťově (Maschaw), který byl obeslán právem za to, že vpustil vojsko bývalého saského kurfiřta Jana Fridricha do zámku a města Lokte (Ellnpogen), jež držel zástavou, což mu král Ferdinand /I./ odpustil, děkuje králi a jménem svým i dědiců mu za to slibuje dobrovolně postoupit do 8 dnů zámek, město Loket i loketský kraj se všemi lény, k tomu 7 kusů střelby s koulemi, prachem a ostatní municí, s výjimkou ostatních velkých i malých kusů, které mu král ponechal. Král mu ponechá ještě po 3 týdny jeho obydlí na Loketském zámku a panství Kynšperk (Kunigsperg), které získal od svého bratrance Albrechta, a Luby (Schonpach) , Hřebeny (Hertennberg) a Kraslice (Grosslens); král může však tyto statky do roka vyplatit a připojit k Loketsku, s nímž sousedí, a to tak, že dá Jeronymovi před uplynutím tohoto roku 14 000 zl. rýn. za Kynšperk a za ostatní tři také odpovídající částky. Mašťov, který drží jeho syn Jáchym, dá Jeronym vypsat ze zemských desk a vložit do dvorských, přijme jej jako léno a bude z něho králi sloužit s 10 zbrojnými koňmi. Na to vše vydá revers s pečetěmi dalších 3 pánů. Arnoštovi z Ihann splatí do 1 měsíce poté, co převezme pozůstalost po Hanuši Ochsovi, 400 zl., které Arnošt jako rukojmí za Hanuše vyplatil.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1615
Date: 14. srpen 1547
AbstractJeronym Šlik, hrabě z Passaunu na Holiči /Weissenkhierchen) na Rabštejně (Rabmstain) a Mašťově (Maschaw), který byl pohnán před krále pro to, že vpustil do svého zámku a města Lokte (Ellnpogen) vojsko bývalého saského kurfiřta Jana Fridricha, načež ho král Ferdinand /I./ od veřejného procesu osvobodil, a který za to svou listinou z 14. srpna 1547 (Praha) králi postoupil loketský zámek, město a celý Loketský kraj (srv. s ČG-L inv. č. 1614), slibuje nyní za sebe i za své potomky, že proti králi nebude nijak slovem ani činem vystupovat, zachová mu věrnost a poslušnost a na svých panstvích a statcích nebude trpět jinou víru než pod jednou nebo pod obojí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1617
Date: 20. srpen 1547
AbstractAdam z Vartenberka (Wartenberka), který, nevyčkav obeslání za své provinění proti králi Ferdinandovi /I./, dostavil se před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616) se zavazuje za sebe i za své dědice 1) zůstat doživotně vězněm na zámku Zvířeticích nebo na /Klášteře/ Hradišti; 2) postoupit a do desk vložit králi hrady a panství /Hrubý/ Rohozec, /Malá/ Skála (Skal), /Český/ Dub a Frýdštejn (Ffrydssteyna) a převést "závady" kromě komorní platu z těchto zboží na zvířetické zboží; 3) zboží Zvířetice a Klášter Hradiště, které mu král dal, vypíše z desk /zemských/ a dá si vložit do dvorských jako manství a bude z nich sloužit králi na požádání s 10 zbrojními koňmi. Listy na Klášter Hradiště králi vrátí, král mu vystaví nový zástavní list na příslušnou sumu a může klášter vyplatit po roční výpovědi; statky, jež Adam za výplatní sumu koupí, bude držet lénem jako Zvířetice; 4) najdou-li se na jeho pozemcích kovy, náležejí králi atd.; 5) zříká se všech pohledávek a nároků vůči králi atd. (jako v ČG-L inv. č. 1616)

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1622
Date: 20. srpen 1547
AbstractZikmund Anděl z Ronovce, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 20. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd.jako v ČG-L inv. č. 1616), se zavazuje i za své potomky 1) zůstat do své smrti vězněm ve svém domě v Heřmanově Městci; 2) na sv. Václava vyplatit králi 2 000 kop gr. českých; 3) dát vypsat své dědičné statky ze zemských desk a zapsat je jako léno do desk dvorských s povinností sloužit z nich na vyzvání králi se čtyřmi zbrojnými koňmi; 4) najdou-li se na těchto manských statcích nebo na zápisných statcích, které drží, nějaké kovy, připadnou králi; 5) zříká se všech pohledávek a nároků vůči králi, atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1618
Date: 20. srpen 1547
AbstractVolf ml. z Krajku (Khrayg), obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 20. července 1547 a omilostněný atd. (jako v ČG-L inv. č. 1616) se zavazuje za sebe i za své potomky 1) zůstat doživotně vězněn ve svém obydlí, které král jemu i jeho dětem vyhradí; 2) postoupit a vložit do desk králi hrad Krasíkov (Švamberk) a převést všechny závady (verweisungen) kromě komorního platu ze švamberského zboží na statek, který král jemu a jeho dětem vyhradí; 3) statky v hodnotě 16 000 kop gr. míš., které král jemu a jeho dětem postoupí (místo aby mu ponechal část švamberského zboží, které nechce dělit) na místo dědičného vlastnictví dá zapsat do dvorských desk, přijme jako léno a bude z nich sloužit na požádání s 5 zbrojnými koňmi a panoši (knechten); 4) najdou-li se na statcích, které mu král postoupí, nějaké kovy, připadnou králi; 5) zříká se všech pohledávek a nároků vůči králi atd. (jako v ČG-L inv. č. 1616).

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1620
Date: 20. srpen 1547
AbstractDavid Boryně (Boreň) ze Lhoty, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 20. července 1547, a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616) se zavazuje za sebe i za své potomky dostavit se před krále na vyzvání týden předem, dokud ho král od této povinnosti neosvobodí; 2) dát vypsat svoji tvrz Míkovice ze zemských desk a vložit ji jako léno do desk dvorských a sloužit z ní králi na vyzvání s jedním zbrojným koněm; 3) najdou-li se na pozemcích patřících k míkovické tvrzi nějaké kovy, připadnou králi; 4) zaplatí králi ihned, aniž by vyšel z vězení, dluh 200 kop gr. atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1621
Date: 20. srpen 1547
AbstractVilém z Valdštejna, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 20. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd.jako v ČG-L inv. č. 1616), se zavazuje i za své potomky 1) zůstat jako vězeň tam, kde král určí; 2) postoupit králi a vložit do desk zámek Rychmburk se všemi městečky, vesnicemi a veškerým příslušenstvím a převést na své statky, které mu král ponechá, z rychmburského zboží všechny závady kromě komorního platu; 3) protože se král uvolil místo části rychmburského zboží, kterou by měl Vilémovi a jeho dědicům ponechat, aby se toto zboží nedělilo, postoupit jim jiné statky v hodnotě 16 000 kop gr. míš., zavazuje se Vilém tyto statky (budou-li dědičné) vypsat ze /zemských/ desk a dát je vložit jako léno do desk dvorských, sloužit z nich králi na požádání s 5 zbrojnými koňmi; 4) najdou-li se na těchto statcích nějaké kovy, připadnou králi, atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1616
Date: 20. srpen 1547
AbstractBohuše Kostka z Postupic, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 23. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady a poddal se na milost a nemilost, tak, že mu byl trest smrti změněn na vězení a splnění určitých podmínek, se zavazuje za sebe i za své potomky tyto podmínky dodržet, tj. 1) zůstat v doživotním vězení na Brandýse /nad Orlicí/ nebo na Nových Hradech /Novém Hradě/; 2) postoupit a vložit do desk králi zámek, město a panství Litomyšl a převést na Nový Hrad, Brandýs a jiné statky z Litomyšle všechny závady kromě komorního platu; 3) Nový Hrad, Brandýs a další statky, které má nebo ty, které mu král podle svého slibu do 2-3 měsíců v sumě 10 000 kop míš. dá, vypíše z desk zemských a vloží do dvorských jako léno a bude z nich sloužit na požádání s 10 zbrojnými koňmi; 4) vzdá se poručnictví nad vdovou po Karlu z Valdštejna 5) najdou-li se na jeho statcích nějaké kovy, připadnou králi se vší vrchností a právem dosazovat a sesazovat horní úředníky; 6) zříká se všech pohledávek a nároků vůči králi. - Zavazuje se dále, že se nebude králi mstít za své uvěznění a nebude proti němu nijak vystupovat pod trestem ztráty cti, statku a hrdla a vypovězení manželky a dětí ze země. Od tohoto trestu mu nemohou pomoci žádná práva ani výsady, jichž se tímto reversem zříká.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1619
Date: 20. srpen 1547
AbstractZdeslav Vrábský z Vrábí obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 8. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616), se zavazuje za sebe i za své potomky 1) zůstat doživotně vězněm ve svém domě; 2) vypsat své dědičné statky ze zemských desk, dát je vložit do desk dvorských jako léno a sloužit z nich králi na vyzvání s jedním zbrojním koněm; 3) najdou-li se na jeho manských nebo zápisných statcích nějaké kovy, připadnou králi; 4) zříká se všech pohledávek a nároků vůči králi atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1623
Date: 22. srpna 1547
AbstractŠebestián z Lobkovic a z Hasištejna, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 19. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616), se zavazuje za sebe i za své dědice 1) zůstat ve vězení na Hasištejně, dokud ho král nepropustí; 2) vzdává se za sebe i dědice ve prospěch krále svého práva brát dříví a honit zvěř v přísečnických lesích a cla u Přísečnice, atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1624
Date: 23. srpen 1547
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, vydává svému radovi, dr. Jiřímu Mollovi, instrukci k jeho jednání s opaty a konventy klášterů sv. Vincence a P. Marie "Na písku" a s abatyší a konventem kláštera sv. Kláry ve Vratislavi (Pressla) a městskou radou tamtéž ve výši 30 000 tol., které si Ferdinand vypůjčil od vratislavských a pojistil na statcích jmenovaných klášterů tak, že kdyby částku nezaplatil do 29. září 1547, mohou Vratislavští tyto statky po 12 let držet. Protože nemůže v termínu zaplatit, má Moll vyjednat s Vratislavskými odklad o další rok, po který by pobírali s dlužné částky 6% úrok; poté obdrží město klášterní statky podle předchozích podmínek. Má rovněž vyjednat otázku svrchovanosti města nad poddanými oněch klášterních statků. Pokud jde o statek kláštera P. Marie "Na písku" Sobotka /Zotten/, zastavený králem bratrům Schönaichům za 24 000 tol., který má být vyplacen do sv. Michala, mají uvedené 3 kláštery složit na jeho výplatu 20 000, 16 000 nebo alespoň 12 000 (jak Moll vyjedná) , zbytek doplatí královská komora. Nebude-li statek vyplacen, budou kláštery přispívat kostelu P. Marie na úhradu škody. Konečně má Moll jednat se slezským calmistrem Wolfem z Egenu, aby částku z posudného dal přemincovat nebo proměnit za tolary, a ohledně pohledávky augspurských Hörwarterů 40 000 zl., kterou mají na penězích vybraných na daních ve Vratislavi (Moll se má u vratislavských obchodníků s dobytkem v souvislosti s nestejným přepočtem zlatých na krejcary ve Vratislavi a v Norimberku informovat o možnosti výhodnějšího splacení králova dluhu Hörwarterům).

Images10
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1625
Date: 2. září 1547
AbstractPetr Rodenstock /Rodennstokh/ na Markosicích /Markherstorff/ slibuje za sebe i za své dědice dodržet podmínky zástavního listu z 1. září 1547 /Praha/, jímž mu král Ferdinand /I./ za jeho služby a za cesty, které podnikl v královských záležitostech, zastavil ves Horno /Horn/ s příslušenstvím, patřícím klášteru Gubin /Guben/ v markrabství Dolní Lužice, v sumě 500 tol. (psáno, jako by šlo o další zástavu: und dartzue funf hundert Taller) , s podmínkou, že po prvních 10 let od převzetí vsi bude plat z ní odvádět vždy na sv. Michala klášteru; zemřou-li však členové řádu nebo zůstane-li neobsazen z jiného důvodu dříve než za 10 let, připadne plat Petrovi; Petr je povinen králi ves vrátit, vyplatí-li ji král oněmi 500 tol.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1626
Date: 8. září 1547
AbstractJiřík Dlask ze Vchynic, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 20. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616) se zavazuje za sebe i za své potomky 1) být vězněm ve svém domě na Novém Městě pražském a neopouštět jej, dokud král nepovolí; 2) postoupit králi a do desk vložit svoji ves Kuří /Kurziho/ v sumě 700 kop gr. míš. a král mu má proti tomu vyplatit 61 kop gr. čes., protože sám tu ves držel v sumě 411 kop gr. čes. Král má právo i na jeho ostatní statky a peníze, najdou-li se nějaké, atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1627
Date: 11. září 1547
AbstractHynek Krabice z Weitmile (Weytmille), obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 8. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616), se zavazuje za sebe i za své potomky 1) zůstat doživotně vězněm ve svém domě v městě Kouřimi řeč. "V ráji"; 2) během 1 1/2 roku za peníze , které má "na úrocích", koupit statky, dát je vypsat z desk zemských (z dědictví vymazat) a vložit do dvorských desk jako léno a z nich sloužit králi s takovým počtem koní, jaký bude odpovídat velikosti statků; 3) najdou-li se na jeho statcích nějaké kovy, připadnou králi, atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1628
Date: 12. září 1547
AbstractRytíř Haug z Parspergu na Parsbergu a Luppergu (Luppurg), šoltys a šéfové města Norimberka (Nurmberg), na žádost přísežného prokurátora Jiřího Selldeneckera, podanou jménem norimberských měšťanů bratrů Zikmunda a Martina Pfintzingů, vydávají těmto bratrům vidimus obligace z 10. května 1545 (Bečov), jíž Kašpar Pluh z Rabštejna na Bečově a Tachově a purkmistr a rada měst a obce horníků (Knappschafft) v /Horním/ Slavkově (Schlagkenwald) a Krásnu (Schonfeldt) prodává oběma bratrům 2 000 těžkých centnéřů čistého značeného cínu slavkovské váhy, po 12 zl. české mince, tedy celkem 24 000 zl., které od obou bratrů 10. května 1545 přijal v hotovosti v Norimberku a Lipsku (Leiptzig). Zavazuje se jim odvádět cín ve Slavkově, a to v 16 jmenovaných termínech v letech 1546 - 1550. Zavazuje se zařídit, aby po jeho smrti budoucí držitelé jeho statků (podle toho, bude nebo nebude-li mít potomky) spolu s oběma městy závazek splnili a cín vydali, a uvádí tresty za neplnění.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1629
Date: 12. září 1547
AbstractRytíř Haug z Parspergu na Parsbergu a Luppergu (Luppurg), šoltys, a šéfové města Norimberka (Nurmberg) vydávají svému spoluměšťanu Hanuši Kesslerovi na jeho žádost pro jeho jednání mimo město vidimus listiny z 23. dubna 1546 (Bečov), jíž Kašpar Pluh z Rabštejna na Bečově /a Tachově/ a purkmistři a rady měst a obce horníků (Knabschafft) v /Horním/ Slavkově (Schlagkenwald) a Krásnu (Schönfeldt) Hanuši Kesslerovi prodávají 325 těžkých centnéřů a 86 liber slavkovské váhy čistého značeného cínu za určitou sumu, kterou 23. dubna 1546 v Norimberce od Hanuše a jeho dědiců v hotovosti přijali a z níž je kvitují. Zavazují se odvádět cín Hanušovi a jeho dědicům ve Slavkově, a to ve 12 jmenovaných termínech v letech 1546 - 1549. Zavazuje se zařídit, aby po jeho smrti budoucí držitelé jeho statků (podle toho, bude nebo nebude-li mít potomky) spolu s oběma městy závazek splnili a cín vydali, a uvádí tresty za neplnění.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1632
Date: 13. září 1547
AbstractPurkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Budyšína vydávají revers na posudné jako v ČG-L inv. č. 1630.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1630
Date: 13. září 1547
AbstractPurkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Lubań (Luban), kteří byli spolu se všemi ostatními hornolužickými městy králem Ferdinandem /I./ obesláni pro některá provinění před něho, knížata, rady, dostavili se sami i se zvolenými zmocněnci z řad spluměšťanů na Pražský hrad, kde žádali, aby nebyli souzeni, a poddali se králi dobrovolně, až na přímluvu arciknížete Ferdinanda, knížat, královských radů a zemských úředníků byli přijati na milost a bylo rozhodnuto potrestat je podle určitých článků, mezi nimiž je i povinnost odvádět králi posudné a vydat na to listinu, zavazují se nyní po poradě městské rady, přísežných a cechů za sebe i za své potomky články plnit, tj. i odvádět z každé zhořelecké měřice pšenice nebo ječmene, který chtějí svařit, dříve než z něho udělají slad (měřeno zhořeleckou mírou), 1 bílý groš a dodržovat řád vybírání posudného, jak jej král stanoví.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1634
Date: 13. září 1547
AbstractFerdinand /I./, římský, uherský a český král, povoluje Jiřímu Schweinichenovi na Chelmci (Colmicz) dolovat zlato, stříbro a měď na jeho statcích Chelmiec, Raczyce, Mýslinów a Chwaliszów (Colmitz, Ratzisch, Jegersdorf und Qualsdorf), osvobozuje jej na 7 let od desátku. Musí však odvádět komoře zlato (lot za 7 1/2 zl.), (hřivnu za 11 1/2 zl. zl.) a měď (centnéř za 4 krejcary).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1631
Date: 13. září 1547
AbstractPurkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Löbau (Lobaw) vydávají revers na posudné jako u ČG-L inv. č. 1630.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1633
Date: 13. září 1547
AbstractPurkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Zhořelec vydávají revers na posudné jako v ČG-L inv. č. 1630.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1635
Date: 17. září 1547
AbstractJiří Sellnecker, měšťan a prokurátor norimberského soudu, který půjčil 16. října 1545 Kasparu Pluhovi (Pflug) z /Rabštejna/, jehož rukojmími byli purkmistr, rada a město /Horní/ Slavkov (Schlagkenwald), 1000 zl. splatných i s úrokem do příštího roku, pověřuje jednáním o své pohledávce s králem a komorou Víta Haltschuehera, měšťana v Norimberce, protože Pluh propadl králi ctí, životem a statkem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1636
Date: 24. září 1547
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, na žádost primasa, purkmistra, konšelů a celé obce města Žatce a na přímluvu svého syna, arciknížete Ferdinanda, biskupů olomouckého a vratislavského, těšínského knížete Václava a úředníků a královských radů ze všech zemí koruny, vrací Žateckým privilegia a výsady, jichž byli za své provinění proti němu zbaveni, jmenovitě listiny Jana /Lucemburského/ na výroční trh z 8. září 1331 (Praha), na volení školního mistra z 10. října 1335 (Praha), na osvobození od berně na 6 let z 23. května 1339, na míru soli z 16. dubna 1341 (Praha), dále list císaře Karla /IV./ na nápady a poručenství z 13. října 1372 (Praha), krále Václava /IV./ na totéž z 13. listopadu 1372 (!) (Praha), císaře Karla na sůl z 8. února 1377 (Praha), krále Václava s potvrzením císaře Karla na ungelt soli z 12. února 1377 (Praha), Václava /IV./ na plat školnímu mistru z 29. dubna 1044 (!) (Žatec), smlouva patriarchy Václava, kancléře a podkomořího, z 11. října 1047 (!) (Vyšehrad) s konfirmací krále Václava z 30. října téhož roku (Žebrák), listiny krále Jiřího na plavení dříví z 12. prosince 1464 (Praha), na pečetění červeným voskem z 21. srpna 1464 (Žatec), potvrzení na poručenství a nápady z 20. ledna 1047 (!) (Praha), listiny Vladislava /Jagellonského/ na nezastavování berně z 10. ledna 1475 (Praha), smlouva téhož mezi starou a novou městskou radou a obcí z 11. dubna 1477 (Praha) a Ferdinanda /I./ na židy z úterý po Laetare 1053 (!) (Pražský hrad), na trh z 4. ledna 1542 (tamtéž) a na výpověď židů z 15. června 1543 (tamtéž). Tyto listiny jim potvrzuje, ostatní, které nepředložili, nemají platnost. Dosazování rychtáře si vyhradil král, konšelé nesmějí bez něho konat schůze rady ani svolávat obec. Odvolání z města Žatce nemá jít do Starého Města pražského jako dříve, nýbrž před krále a v jeho nepřítomnosti před apelační soud. Dosazování na úřad perkmistra viničních hor si vyhrazuje král; cechy ve městě byly zrušeny, platí jen pořádek při přijímání na řemeslo a pro tovaryše. Při prodeji výrobků jednotlivých řemesel nemají stanovovat pevné ceny. Odúmrť po zemřelých bez závěti a bez příbuzných v městě připadne králi, stejně pokuty a viny. Pokud jde o clo, ungelt a dovoz soli, musí dodržovat královské vyměření. Město má nadále zůstat otevřené, takže Žatečtí mají zbořit brány a fortny a z obou jejich stran i zdi v délce 10 sáhů, a vyrovnat příkopy. - Žatečtí slíbili dodržovat podmínky a zachovat věrnost králi a komoře.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1641
Date: 28. září /15/47
AbstractHanuš z Oppersdorfu, kterého najal král na rok s 200 koňmi, se zavazuje je držet a s nimi osobně táhnout jako věrný hejtman a služebník.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1637
Date: 28. září1547
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, se svými dědici, a jeho rukojmí - nejvyšší kancléř Českého království Hendrych z Hartensteinu a Plavna, říšský purkrabí v Míšni, dále nejvyšší komorník Českého království a zemský fojt v Dolní Lužici Albrecht Šlik z Holiče (Holeyczie) a Passaunu na Kadani a Jeronym Šlik z Holiče a Passaunu se přiznávají Fridrichu Cetrysovi (Czeteryczowi) z Kynšperku a jeho dědicům k dluhu 2 534 zl. uher. a zavazují se dluh zaplatit za rok nebo nejvýše 2 týdny poté opět ve zlatých uher., i kdyby v zemi došlo k "zápovědi dluhů v listovních vyupomínání", pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu na škodu rukojmí "v křesťanech nebo židech".

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1640
Date: 28. září 1547
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, a jeho rukojmí - nejvyšší kancléř Českého království Jindřich (Hendrych), purkrabí v Míšni, hrabě z Hartensteinu (Hartnsstayna) a pán z Plavna, nejvyšší komorník (Komermystr) Českého království a zemský fojt v Dolní Lužici Albrecht Šlik z Holiče (Holeycze) hr. z Passaunu a na Kadani a Jeronym Šlik z Holiče hr. z Passaunu se přiznávaají Adamu Cetrysovi (Czetryczowi) z Kynšperku a jeho dědicům k dluhu 2 666 zl. uher. a zavazují se dluh zaplatit za rok opět ve zlatých uher., a to i kdyby se vyhlásil odklad ve vymáhání dluhů, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou částku na jejich škodu "v křesťanech nebo v židech".

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1639
Date: 28. září 1547
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, a jeho rukojmí Jindřich purkrabí míšenský, hrabě z Hartensteinu (Harttnssteyna) a pán z Plavna, nejvyšší kancléř Českého království, dále nejvyšší komorník Českého království a zemský fojt v Dolní Lužici, a Albrecht Šlik z Holiče (Holeyczie), hrabě z Passaunu na Kadani, a Jeronym Šlik z Holiče hrabě z Passaunu se přiznávají Konstantinu Jiříkovi Cetrysovi z Kynšperku a jeho dědicům k dluhu 5 533 zl. uher. a zavazují se dluh zaplatit za rok nebo nejdéle 2 týdny později, a to opět v zlatých uherských a i tehdy, kdyby došlo v zemi k jakýmkoli odkladům v placení dluhů, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu "v křesťanech nebo v židech".

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1638
Date: 28. září 1547
AbstractPetr Bechyně z Lažan se zavazuje neuplatňovat nároky na ty statky vyšehradského proboštství a kostela, v jejichž držbu by se uvázal král v souvislosti s konfiskací statků osob panského i rytířského stavu, Pražanů aj. měst pro jejich provinění, a na něž má on sám právo výplaty podle inserované listiny Ferdinanda I. z 2. února 1547 (Pražský hrad), jíž se Petrovi (a nikoli nedílným bratrům) povoluje vyšehradské statky, přešlé do cizích rukou, vyplatit nebo smlouvou získat a doživotně držet. Petr se zvláště vzdává Liběšovic (Libiessicze) a Cárky (Czarka), statků vyšehradského proboštství, které král vyměnil, a lenních statků proboštství a kostela, slibuje dodržet podmínky inserované listiny ohledně vyhrazení kovů králi atd.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1642
Date: 29. září 1547
AbstractKryštof hrabě z Hardeku, z Kladska a na Letovicích, od něhož a od jehož bratří koupil král Ferdinand /I./ kladské hrabství za 45 000 zl., které jim poukázal k zaplacení na Janu z Pernštejna a na Helfštejně (Helffenssteynie), potvrzuje, že Jan jim část sumy zaplatil a na zbytek vydal "jistoty" znějící na něho a na jeho dědice, a zavazuje se za sebe, bratry i dědice, že nebudou na králi tuto sumu nikdy požadovat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1547 - 1547next >