Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 1612
Date: 9. srpen 1547
Abstract: Primas, purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Hradce /Králové/ (nad Labem) vydávají revers na posudné (jako v č. i. 1466).
Charter: 1613
Date: 9. srpen 1547
Abstract: Primas, purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Hradce /Králové/ (nad Labem) vydávají revers na posudné (jako v č. i. 1466).
Charter: 1614
Date: 14. srpen 1547
Abstract: Jeronym Šlik, hrabě z Passaunu na Holiči /Weissenkhierchen) na Rabštejně (Rabmstain) a Mašťově (Maschaw), který byl obeslán právem za to, že vpustil vojsko bývalého saského kurfiřta Jana Fridricha do zámku a města Lokte (Ellnpogen), jež držel zástavou, což mu král Ferdinand /I./ odpustil, děkuje králi a jménem svým i dědiců mu za to slibuje dobrovolně postoupit do 8 dnů zámek, město Loket i loketský kraj se všemi lény, k tomu 7 kusů střelby s koulemi, prachem a ostatní municí, s výjimkou ostatních velkých i malých kusů, které mu král ponechal. Král mu ponechá ještě po 3 týdny jeho obydlí na Loketském zámku a panství Kynšperk (Kunigsperg), které získal od svého bratrance Albrechta, a Luby (Schonpach) , Hřebeny (Hertennberg) a Kraslice (Grosslens); král může však tyto statky do roka vyplatit a připojit k Loketsku, s nímž sousedí, a to tak, že dá Jeronymovi před uplynutím tohoto roku 14 000 zl. rýn. za Kynšperk a za ostatní tři také odpovídající částky. Mašťov, který drží jeho syn Jáchym, dá Jeronym vypsat ze zemských desk a vložit do dvorských, přijme jej jako léno a bude z něho králi sloužit s 10 zbrojnými koňmi. Na to vše vydá revers s pečetěmi dalších 3 pánů. Arnoštovi z Ihann splatí do 1 měsíce poté, co převezme pozůstalost po Hanuši Ochsovi, 400 zl., které Arnošt jako rukojmí za Hanuše vyplatil.
Charter: 1615
Date: 14. srpen 1547
Abstract: Jeronym Šlik, hrabě z Passaunu na Holiči /Weissenkhierchen) na Rabštejně (Rabmstain) a Mašťově (Maschaw), který byl pohnán před krále pro to, že vpustil do svého zámku a města Lokte (Ellnpogen) vojsko bývalého saského kurfiřta Jana Fridricha, načež ho král Ferdinand /I./ od veřejného procesu osvobodil, a který za to svou listinou z 14. srpna 1547 (Praha) králi postoupil loketský zámek, město a celý Loketský kraj (srv. s ČG-L inv. č. 1614), slibuje nyní za sebe i za své potomky, že proti králi nebude nijak slovem ani činem vystupovat, zachová mu věrnost a poslušnost a na svých panstvích a statcích nebude trpět jinou víru než pod jednou nebo pod obojí.
Charter: 1617
Date: 20. srpen 1547
Abstract: Adam z Vartenberka (Wartenberka), který, nevyčkav obeslání za své provinění proti králi Ferdinandovi /I./, dostavil se před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616) se zavazuje za sebe i za své dědice 1) zůstat doživotně vězněm na zámku Zvířeticích nebo na /Klášteře/ Hradišti; 2) postoupit a do desk vložit králi hrady a panství /Hrubý/ Rohozec, /Malá/ Skála (Skal), /Český/ Dub a Frýdštejn (Ffrydssteyna) a převést "závady" kromě komorní platu z těchto zboží na zvířetické zboží; 3) zboží Zvířetice a Klášter Hradiště, které mu král dal, vypíše z desk /zemských/ a dá si vložit do dvorských jako manství a bude z nich sloužit králi na požádání s 10 zbrojními koňmi. Listy na Klášter Hradiště králi vrátí, král mu vystaví nový zástavní list na příslušnou sumu a může klášter vyplatit po roční výpovědi; statky, jež Adam za výplatní sumu koupí, bude držet lénem jako Zvířetice; 4) najdou-li se na jeho pozemcích kovy, náležejí králi atd.; 5) zříká se všech pohledávek a nároků vůči králi atd. (jako v ČG-L inv. č. 1616)
Charter: 1622
Date: 20. srpen 1547
Abstract: Zikmund Anděl z Ronovce, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 20. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd.jako v ČG-L inv. č. 1616), se zavazuje i za své potomky 1) zůstat do své smrti vězněm ve svém domě v Heřmanově Městci; 2) na sv. Václava vyplatit králi 2 000 kop gr. českých; 3) dát vypsat své dědičné statky ze zemských desk a zapsat je jako léno do desk dvorských s povinností sloužit z nich na vyzvání králi se čtyřmi zbrojnými koňmi; 4) najdou-li se na těchto manských statcích nebo na zápisných statcích, které drží, nějaké kovy, připadnou králi; 5) zříká se všech pohledávek a nároků vůči králi, atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.
Charter: 1618
Date: 20. srpen 1547
Abstract: Volf ml. z Krajku (Khrayg), obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 20. července 1547 a omilostněný atd. (jako v ČG-L inv. č. 1616) se zavazuje za sebe i za své potomky 1) zůstat doživotně vězněn ve svém obydlí, které král jemu i jeho dětem vyhradí; 2) postoupit a vložit do desk králi hrad Krasíkov (Švamberk) a převést všechny závady (verweisungen) kromě komorního platu ze švamberského zboží na statek, který král jemu a jeho dětem vyhradí; 3) statky v hodnotě 16 000 kop gr. míš., které král jemu a jeho dětem postoupí (místo aby mu ponechal část švamberského zboží, které nechce dělit) na místo dědičného vlastnictví dá zapsat do dvorských desk, přijme jako léno a bude z nich sloužit na požádání s 5 zbrojnými koňmi a panoši (knechten); 4) najdou-li se na statcích, které mu král postoupí, nějaké kovy, připadnou králi; 5) zříká se všech pohledávek a nároků vůči králi atd. (jako v ČG-L inv. č. 1616).
Charter: 1620
Date: 20. srpen 1547
Abstract: David Boryně (Boreň) ze Lhoty, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 20. července 1547, a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616) se zavazuje za sebe i za své potomky dostavit se před krále na vyzvání týden předem, dokud ho král od této povinnosti neosvobodí; 2) dát vypsat svoji tvrz Míkovice ze zemských desk a vložit ji jako léno do desk dvorských a sloužit z ní králi na vyzvání s jedním zbrojným koněm; 3) najdou-li se na pozemcích patřících k míkovické tvrzi nějaké kovy, připadnou králi; 4) zaplatí králi ihned, aniž by vyšel z vězení, dluh 200 kop gr. atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.
Charter: 1621
Date: 20. srpen 1547
Abstract: Vilém z Valdštejna, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 20. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd.jako v ČG-L inv. č. 1616), se zavazuje i za své potomky 1) zůstat jako vězeň tam, kde král určí; 2) postoupit králi a vložit do desk zámek Rychmburk se všemi městečky, vesnicemi a veškerým příslušenstvím a převést na své statky, které mu král ponechá, z rychmburského zboží všechny závady kromě komorního platu; 3) protože se král uvolil místo části rychmburského zboží, kterou by měl Vilémovi a jeho dědicům ponechat, aby se toto zboží nedělilo, postoupit jim jiné statky v hodnotě 16 000 kop gr. míš., zavazuje se Vilém tyto statky (budou-li dědičné) vypsat ze /zemských/ desk a dát je vložit jako léno do desk dvorských, sloužit z nich králi na požádání s 5 zbrojnými koňmi; 4) najdou-li se na těchto statcích nějaké kovy, připadnou králi, atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.
Charter: 1616
Date: 20. srpen 1547
Abstract: Bohuše Kostka z Postupic, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 23. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady a poddal se na milost a nemilost, tak, že mu byl trest smrti změněn na vězení a splnění určitých podmínek, se zavazuje za sebe i za své potomky tyto podmínky dodržet, tj. 1) zůstat v doživotním vězení na Brandýse /nad Orlicí/ nebo na Nových Hradech /Novém Hradě/; 2) postoupit a vložit do desk králi zámek, město a panství Litomyšl a převést na Nový Hrad, Brandýs a jiné statky z Litomyšle všechny závady kromě komorního platu; 3) Nový Hrad, Brandýs a další statky, které má nebo ty, které mu král podle svého slibu do 2-3 měsíců v sumě 10 000 kop míš. dá, vypíše z desk zemských a vloží do dvorských jako léno a bude z nich sloužit na požádání s 10 zbrojnými koňmi; 4) vzdá se poručnictví nad vdovou po Karlu z Valdštejna 5) najdou-li se na jeho statcích nějaké kovy, připadnou králi se vší vrchností a právem dosazovat a sesazovat horní úředníky; 6) zříká se všech pohledávek a nároků vůči králi. - Zavazuje se dále, že se nebude králi mstít za své uvěznění a nebude proti němu nijak vystupovat pod trestem ztráty cti, statku a hrdla a vypovězení manželky a dětí ze země. Od tohoto trestu mu nemohou pomoci žádná práva ani výsady, jichž se tímto reversem zříká.
Charter: 1619
Date: 20. srpen 1547
Abstract: Zdeslav Vrábský z Vrábí obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 8. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616), se zavazuje za sebe i za své potomky 1) zůstat doživotně vězněm ve svém domě; 2) vypsat své dědičné statky ze zemských desk, dát je vložit do desk dvorských jako léno a sloužit z nich králi na vyzvání s jedním zbrojním koněm; 3) najdou-li se na jeho manských nebo zápisných statcích nějaké kovy, připadnou králi; 4) zříká se všech pohledávek a nároků vůči králi atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.
Charter: 1623
Date: 22. srpna 1547
Abstract: Šebestián z Lobkovic a z Hasištejna, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 19. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616), se zavazuje za sebe i za své dědice 1) zůstat ve vězení na Hasištejně, dokud ho král nepropustí; 2) vzdává se za sebe i dědice ve prospěch krále svého práva brát dříví a honit zvěř v přísečnických lesích a cla u Přísečnice, atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.
Charter: 1624
Date: 23. srpen 1547
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, vydává svému radovi, dr. Jiřímu Mollovi, instrukci k jeho jednání s opaty a konventy klášterů sv. Vincence a P. Marie "Na písku" a s abatyší a konventem kláštera sv. Kláry ve Vratislavi (Pressla) a městskou radou tamtéž ve výši 30 000 tol., které si Ferdinand vypůjčil od vratislavských a pojistil na statcích jmenovaných klášterů tak, že kdyby částku nezaplatil do 29. září 1547, mohou Vratislavští tyto statky po 12 let držet. Protože nemůže v termínu zaplatit, má Moll vyjednat s Vratislavskými odklad o další rok, po který by pobírali s dlužné částky 6% úrok; poté obdrží město klášterní statky podle předchozích podmínek. Má rovněž vyjednat otázku svrchovanosti města nad poddanými oněch klášterních statků. Pokud jde o statek kláštera P. Marie "Na písku" Sobotka /Zotten/, zastavený králem bratrům Schönaichům za 24 000 tol., který má být vyplacen do sv. Michala, mají uvedené 3 kláštery složit na jeho výplatu 20 000, 16 000 nebo alespoň 12 000 (jak Moll vyjedná) , zbytek doplatí královská komora. Nebude-li statek vyplacen, budou kláštery přispívat kostelu P. Marie na úhradu škody. Konečně má Moll jednat se slezským calmistrem Wolfem z Egenu, aby částku z posudného dal přemincovat nebo proměnit za tolary, a ohledně pohledávky augspurských Hörwarterů 40 000 zl., kterou mají na penězích vybraných na daních ve Vratislavi (Moll se má u vratislavských obchodníků s dobytkem v souvislosti s nestejným přepočtem zlatých na krejcary ve Vratislavi a v Norimberku informovat o možnosti výhodnějšího splacení králova dluhu Hörwarterům).
Charter: 1625
Date: 2. září 1547
Abstract: Petr Rodenstock /Rodennstokh/ na Markosicích /Markherstorff/ slibuje za sebe i za své dědice dodržet podmínky zástavního listu z 1. září 1547 /Praha/, jímž mu král Ferdinand /I./ za jeho služby a za cesty, které podnikl v královských záležitostech, zastavil ves Horno /Horn/ s příslušenstvím, patřícím klášteru Gubin /Guben/ v markrabství Dolní Lužice, v sumě 500 tol. (psáno, jako by šlo o další zástavu: und dartzue funf hundert Taller) , s podmínkou, že po prvních 10 let od převzetí vsi bude plat z ní odvádět vždy na sv. Michala klášteru; zemřou-li však členové řádu nebo zůstane-li neobsazen z jiného důvodu dříve než za 10 let, připadne plat Petrovi; Petr je povinen králi ves vrátit, vyplatí-li ji král oněmi 500 tol.
Charter: 1626
Date: 8. září 1547
Abstract: Jiřík Dlask ze Vchynic, obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 20. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616) se zavazuje za sebe i za své potomky 1) být vězněm ve svém domě na Novém Městě pražském a neopouštět jej, dokud král nepovolí; 2) postoupit králi a do desk vložit svoji ves Kuří /Kurziho/ v sumě 700 kop gr. míš. a král mu má proti tomu vyplatit 61 kop gr. čes., protože sám tu ves držel v sumě 411 kop gr. čes. Král má právo i na jeho ostatní statky a peníze, najdou-li se nějaké, atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.
Charter: 1627
Date: 11. září 1547
Abstract: Hynek Krabice z Weitmile (Weytmille), obeslaný pro své provinění proti králi Ferdinandovi /I./ královským obesláním z 8. července 1547 a omilostněný, když se dostavil před krále a jeho rady (atd. jako v ČG-L inv. č. 1616), se zavazuje za sebe i za své potomky 1) zůstat doživotně vězněm ve svém domě v městě Kouřimi řeč. "V ráji"; 2) během 1 1/2 roku za peníze , které má "na úrocích", koupit statky, dát je vypsat z desk zemských (z dědictví vymazat) a vložit do dvorských desk jako léno a z nich sloužit králi s takovým počtem koní, jaký bude odpovídat velikosti statků; 3) najdou-li se na jeho statcích nějaké kovy, připadnou králi, atd. jako v ČG-L inv. č. 1616.
Charter: 1628
Date: 12. září 1547
Abstract: Rytíř Haug z Parspergu na Parsbergu a Luppergu (Luppurg), šoltys a šéfové města Norimberka (Nurmberg), na žádost přísežného prokurátora Jiřího Selldeneckera, podanou jménem norimberských měšťanů bratrů Zikmunda a Martina Pfintzingů, vydávají těmto bratrům vidimus obligace z 10. května 1545 (Bečov), jíž Kašpar Pluh z Rabštejna na Bečově a Tachově a purkmistr a rada měst a obce horníků (Knappschafft) v /Horním/ Slavkově (Schlagkenwald) a Krásnu (Schonfeldt) prodává oběma bratrům 2 000 těžkých centnéřů čistého značeného cínu slavkovské váhy, po 12 zl. české mince, tedy celkem 24 000 zl., které od obou bratrů 10. května 1545 přijal v hotovosti v Norimberku a Lipsku (Leiptzig). Zavazuje se jim odvádět cín ve Slavkově, a to v 16 jmenovaných termínech v letech 1546 - 1550. Zavazuje se zařídit, aby po jeho smrti budoucí držitelé jeho statků (podle toho, bude nebo nebude-li mít potomky) spolu s oběma městy závazek splnili a cín vydali, a uvádí tresty za neplnění.
Charter: 1629
Date: 12. září 1547
Abstract: Rytíř Haug z Parspergu na Parsbergu a Luppergu (Luppurg), šoltys, a šéfové města Norimberka (Nurmberg) vydávají svému spoluměšťanu Hanuši Kesslerovi na jeho žádost pro jeho jednání mimo město vidimus listiny z 23. dubna 1546 (Bečov), jíž Kašpar Pluh z Rabštejna na Bečově /a Tachově/ a purkmistři a rady měst a obce horníků (Knabschafft) v /Horním/ Slavkově (Schlagkenwald) a Krásnu (Schönfeldt) Hanuši Kesslerovi prodávají 325 těžkých centnéřů a 86 liber slavkovské váhy čistého značeného cínu za určitou sumu, kterou 23. dubna 1546 v Norimberce od Hanuše a jeho dědiců v hotovosti přijali a z níž je kvitují. Zavazují se odvádět cín Hanušovi a jeho dědicům ve Slavkově, a to ve 12 jmenovaných termínech v letech 1546 - 1549. Zavazuje se zařídit, aby po jeho smrti budoucí držitelé jeho statků (podle toho, bude nebo nebude-li mít potomky) spolu s oběma městy závazek splnili a cín vydali, a uvádí tresty za neplnění.
Charter: 1632
Date: 13. září 1547
Abstract: Purkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Budyšína vydávají revers na posudné jako v ČG-L inv. č. 1630.
Charter: 1630
Date: 13. září 1547
Abstract: Purkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Lubań (Luban), kteří byli spolu se všemi ostatními hornolužickými městy králem Ferdinandem /I./ obesláni pro některá provinění před něho, knížata, rady, dostavili se sami i se zvolenými zmocněnci z řad spluměšťanů na Pražský hrad, kde žádali, aby nebyli souzeni, a poddali se králi dobrovolně, až na přímluvu arciknížete Ferdinanda, knížat, královských radů a zemských úředníků byli přijati na milost a bylo rozhodnuto potrestat je podle určitých článků, mezi nimiž je i povinnost odvádět králi posudné a vydat na to listinu, zavazují se nyní po poradě městské rady, přísežných a cechů za sebe i za své potomky články plnit, tj. i odvádět z každé zhořelecké měřice pšenice nebo ječmene, který chtějí svařit, dříve než z něho udělají slad (měřeno zhořeleckou mírou), 1 bílý groš a dodržovat řád vybírání posudného, jak jej král stanoví.
Charter: 1634
Date: 13. září 1547
Abstract: Ferdinand /I./, římský, uherský a český král, povoluje Jiřímu Schweinichenovi na Chelmci (Colmicz) dolovat zlato, stříbro a měď na jeho statcích Chelmiec, Raczyce, Mýslinów a Chwaliszów (Colmitz, Ratzisch, Jegersdorf und Qualsdorf), osvobozuje jej na 7 let od desátku. Musí však odvádět komoře zlato (lot za 7 1/2 zl.), (hřivnu za 11 1/2 zl. zl.) a měď (centnéř za 4 krejcary).
Charter: 1631
Date: 13. září 1547
Abstract: Purkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Löbau (Lobaw) vydávají revers na posudné jako u ČG-L inv. č. 1630.
Charter: 1633
Date: 13. září 1547
Abstract: Purkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Zhořelec vydávají revers na posudné jako v ČG-L inv. č. 1630.
Charter: 1635
Date: 17. září 1547
Abstract: Jiří Sellnecker, měšťan a prokurátor norimberského soudu, který půjčil 16. října 1545 Kasparu Pluhovi (Pflug) z /Rabštejna/, jehož rukojmími byli purkmistr, rada a město /Horní/ Slavkov (Schlagkenwald), 1000 zl. splatných i s úrokem do příštího roku, pověřuje jednáním o své pohledávce s králem a komorou Víta Haltschuehera, měšťana v Norimberce, protože Pluh propadl králi ctí, životem a statkem.
Charter: 1636
Date: 24. září 1547
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, na žádost primasa, purkmistra, konšelů a celé obce města Žatce a na přímluvu svého syna, arciknížete Ferdinanda, biskupů olomouckého a vratislavského, těšínského knížete Václava a úředníků a královských radů ze všech zemí koruny, vrací Žateckým privilegia a výsady, jichž byli za své provinění proti němu zbaveni, jmenovitě listiny Jana /Lucemburského/ na výroční trh z 8. září 1331 (Praha), na volení školního mistra z 10. října 1335 (Praha), na osvobození od berně na 6 let z 23. května 1339, na míru soli z 16. dubna 1341 (Praha), dále list císaře Karla /IV./ na nápady a poručenství z 13. října 1372 (Praha), krále Václava /IV./ na totéž z 13. listopadu 1372 (!) (Praha), císaře Karla na sůl z 8. února 1377 (Praha), krále Václava s potvrzením císaře Karla na ungelt soli z 12. února 1377 (Praha), Václava /IV./ na plat školnímu mistru z 29. dubna 1044 (!) (Žatec), smlouva patriarchy Václava, kancléře a podkomořího, z 11. října 1047 (!) (Vyšehrad) s konfirmací krále Václava z 30. října téhož roku (Žebrák), listiny krále Jiřího na plavení dříví z 12. prosince 1464 (Praha), na pečetění červeným voskem z 21. srpna 1464 (Žatec), potvrzení na poručenství a nápady z 20. ledna 1047 (!) (Praha), listiny Vladislava /Jagellonského/ na nezastavování berně z 10. ledna 1475 (Praha), smlouva téhož mezi starou a novou městskou radou a obcí z 11. dubna 1477 (Praha) a Ferdinanda /I./ na židy z úterý po Laetare 1053 (!) (Pražský hrad), na trh z 4. ledna 1542 (tamtéž) a na výpověď židů z 15. června 1543 (tamtéž). Tyto listiny jim potvrzuje, ostatní, které nepředložili, nemají platnost. Dosazování rychtáře si vyhradil král, konšelé nesmějí bez něho konat schůze rady ani svolávat obec. Odvolání z města Žatce nemá jít do Starého Města pražského jako dříve, nýbrž před krále a v jeho nepřítomnosti před apelační soud. Dosazování na úřad perkmistra viničních hor si vyhrazuje král; cechy ve městě byly zrušeny, platí jen pořádek při přijímání na řemeslo a pro tovaryše. Při prodeji výrobků jednotlivých řemesel nemají stanovovat pevné ceny. Odúmrť po zemřelých bez závěti a bez příbuzných v městě připadne králi, stejně pokuty a viny. Pokud jde o clo, ungelt a dovoz soli, musí dodržovat královské vyměření. Město má nadále zůstat otevřené, takže Žatečtí mají zbořit brány a fortny a z obou jejich stran i zdi v délce 10 sáhů, a vyrovnat příkopy. - Žatečtí slíbili dodržovat podmínky a zachovat věrnost králi a komoře.
Charter: 1641
Date: 28. září /15/47
Abstract: Hanuš z Oppersdorfu, kterého najal král na rok s 200 koňmi, se zavazuje je držet a s nimi osobně táhnout jako věrný hejtman a služebník.
Charter: 1637
Date: 28. září1547
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, se svými dědici, a jeho rukojmí - nejvyšší kancléř Českého království Hendrych z Hartensteinu a Plavna, říšský purkrabí v Míšni, dále nejvyšší komorník Českého království a zemský fojt v Dolní Lužici Albrecht Šlik z Holiče (Holeyczie) a Passaunu na Kadani a Jeronym Šlik z Holiče a Passaunu se přiznávají Fridrichu Cetrysovi (Czeteryczowi) z Kynšperku a jeho dědicům k dluhu 2 534 zl. uher. a zavazují se dluh zaplatit za rok nebo nejvýše 2 týdny poté opět ve zlatých uher., i kdyby v zemi došlo k "zápovědi dluhů v listovních vyupomínání", pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu na škodu rukojmí "v křesťanech nebo židech".
Charter: 1640
Date: 28. září 1547
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, a jeho rukojmí - nejvyšší kancléř Českého království Jindřich (Hendrych), purkrabí v Míšni, hrabě z Hartensteinu (Hartnsstayna) a pán z Plavna, nejvyšší komorník (Komermystr) Českého království a zemský fojt v Dolní Lužici Albrecht Šlik z Holiče (Holeycze) hr. z Passaunu a na Kadani a Jeronym Šlik z Holiče hr. z Passaunu se přiznávaají Adamu Cetrysovi (Czetryczowi) z Kynšperku a jeho dědicům k dluhu 2 666 zl. uher. a zavazují se dluh zaplatit za rok opět ve zlatých uher., a to i kdyby se vyhlásil odklad ve vymáhání dluhů, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou částku na jejich škodu "v křesťanech nebo v židech".
Charter: 1639
Date: 28. září 1547
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, a jeho rukojmí Jindřich purkrabí míšenský, hrabě z Hartensteinu (Harttnssteyna) a pán z Plavna, nejvyšší kancléř Českého království, dále nejvyšší komorník Českého království a zemský fojt v Dolní Lužici, a Albrecht Šlik z Holiče (Holeyczie), hrabě z Passaunu na Kadani, a Jeronym Šlik z Holiče hrabě z Passaunu se přiznávají Konstantinu Jiříkovi Cetrysovi z Kynšperku a jeho dědicům k dluhu 5 533 zl. uher. a zavazují se dluh zaplatit za rok nebo nejdéle 2 týdny později, a to opět v zlatých uherských a i tehdy, kdyby došlo v zemi k jakýmkoli odkladům v placení dluhů, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu "v křesťanech nebo v židech".
Charter: 1638
Date: 28. září 1547
Abstract: Petr Bechyně z Lažan se zavazuje neuplatňovat nároky na ty statky vyšehradského proboštství a kostela, v jejichž držbu by se uvázal král v souvislosti s konfiskací statků osob panského i rytířského stavu, Pražanů aj. měst pro jejich provinění, a na něž má on sám právo výplaty podle inserované listiny Ferdinanda I. z 2. února 1547 (Pražský hrad), jíž se Petrovi (a nikoli nedílným bratrům) povoluje vyšehradské statky, přešlé do cizích rukou, vyplatit nebo smlouvou získat a doživotně držet. Petr se zvláště vzdává Liběšovic (Libiessicze) a Cárky (Czarka), statků vyšehradského proboštství, které král vyměnil, a lenních statků proboštství a kostela, slibuje dodržet podmínky inserované listiny ohledně vyhrazení kovů králi atd.
Charter: 1642
Date: 29. září 1547
Abstract: Kryštof hrabě z Hardeku, z Kladska a na Letovicích, od něhož a od jehož bratří koupil král Ferdinand /I./ kladské hrabství za 45 000 zl., které jim poukázal k zaplacení na Janu z Pernštejna a na Helfštejně (Helffenssteynie), potvrzuje, že Jan jim část sumy zaplatil a na zbytek vydal "jistoty" znějící na něho a na jeho dědice, a zavazuje se za sebe, bratry i dědice, že nebudou na králi tuto sumu nikdy požadovat.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data