Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 2777
Date: 22. listopad 1578
Abstract: Taxa městečka /Mladá/ Vožice a k němu patřící vsí, které drží Kryštof Voračický z Paběnic: 62 poddaných s platy odhadnuto na 2 366 kop 17 1/2 gr., platy - kuřata 21 kop, rybí násady 210 kop, clo 140 kop, šenk piva 364 kop, dvojí podací kostelní 100 kop, poplatky z nápojů atd. 100 kop, celkem 3 301 kop 17 1/2 gr., z nichž se srazí zástavní suma 2 120 kop a zbývá doplatit 1181 kop 17 1/2 gr. (po 590 kopách 38 gr. 5 penězích na sv. Jiří a Havla).
Charter: 2775
Date: 22. listopad 1578
Abstract: Vilém Oppersdorf z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí /posudného/ v Městech pražských, z nařízení císaře jako jeho komisaři uazavírají s Kryštofem Voračickým z Paběnic smlouvu jíž prodávají Kryštofovi i na místě jeho nezletilých bratrů Viléma, Mikuláše a Jáchyma pustý zámek a městečko /Mladou/ Vožici s krčmami, mlýny a platem, ves Janov s podacím /Řemíčovskou?/ Lhotku s podacím ve Vožici a vesnicemi patřícími k záduší, se clem a vším, jak to drželi po svém otci od Buriana a Ferdinanda Trčků, podle register vydaných Kryštofovi i na místě jeho bratří pod pečetmi komisařů, a to za 3 301 kopu 17 1/2 gr. čes., z níchž si má Kryštof srazit nynější zápisnou sumu (sníženou o 30 kop za sedláka odprodaného Vilému Voračickému s královým souhlasem)1) tedy 2 120 kop, tajže zbývá doplatit 1 181 kop 17 1/2 gr. na sv. Jiří a Havla 1 579 po 590 kopách 38 gr. 5 penězích čes. do komory. - Následuje klausule o vkladu vsí do desk jako dědičných statků, o zpravení, prodeji jiné osobě a o dvojím vyhotovení smlouvy - viz č. i. 2770.
Charter: 2780
Date: 14. prosinec /15/78
Abstract: Karlštejnský purkrabí Jáchym z Kolovrat Adamovi z Hradce: odmítá psáti nynějšímu presidentovi komory v záležitosti Adama z Hradce, který má prý při berni dluh (nějaký aučet) a žádá, aby mu bylo sleveno 700 kop míšenských, které se uvolil zaplatiti svému služebníku Petrovi Rosndorfovi za císaře Maximiliána, za což by vrátil zápis císaře Maximiliana na Čerňovice. Je však ochoten učiniti v komoře výpověď.
Charter: 2781
Date: 15. prosinec /15/78
Abstract: Rudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, oznamuje opatu a konventu kláštera (Gotteshaus) v Tennenbachu, že ze svého práva ustanovit ke každému klášteru a kostelu v Říši jednu laickou osobu rozhodl presentovat Šimona Arnoldta (za služby prokázané císařům Karlu V., Ferdinandu /I./ a Maximiliánu II. v bojích proti Turkům) do jejich kláštera, a nařizuje jim, aby ho přijali jako "laického pana obročního (Pfriendt)" a zaopatřovali jídlem a pitím do jeho smrti.
Charter: 2782
Date: 22. prosinec 1578
Abstract: Jan st. z lobkovic a na Točníce a Nové Bystřici, hejtman německých lén české koruny, jemuž císař Rudolf II. povolil za služby výplatu královského Hvozdu při bavorských hranicích a k tomu mu učinil ještě další milosti, slibuje za sebe, své dědice a budoucí držitele Hvozdu dodržet všechny podmínky obsažené v císařově majestátu na tuto výplatu a milosti. 1)
Charter: 2783
Date: 2. leden /15/79
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, nařizuje berníkům Českého království a výběrčím posudného v Plzeňském kraji a v Plzni, aby purkmistru, konšelům a obci města Plzně slevovali na berni a posudném až do sumy 2 500 kop gr. míš., již mu Plzeňští téhož dne vyplatili do rentmistrovského úřadu jako podíl připadající na ně jako na rukojmí za jeho dluh bratřím Hendrychovi a Zdeňkovi ze Švamberka a na Přimdě. Každá sražená částka má být poznamenána (slovy, ne číslicemi) na této jistotě.
Charter: 2785
Date: 3. leden 1579
Abstract: jiří z lobkovic na Hazmburce a Libochovicích se zavazuje jménem svým a svých dědiců dodržovat všechny body a podmínky inserované listiny z 1. ledna 1579 (Pražský hrad), jíž císař Rudolf II. podle smlouvy s Jiřím uzavřené 4. října /15/78 o výplatu panství (Hrádku) Křivoklátu (postoupeného císařem Maximiliánem II. arciknížeti Ferdinandovi, jím zpět Rudolfovi II. a tímto Jiřímu z Lobkovic) a o zástavu mělnického panství v náhradu za Křivoklát na Jiřího žádost zastavuje jemu a jeho dědicům na 20 let od minulého sv. Havla mělnické panstvíse zámkem, perkrechty z vinic, platy, robotami, podacími, many, jak to císaři postoupil Henrych Berka z Dubé a Lipé na Novém Falkenburce jako poručník dětí po bratru Zdislavovi, podle register sepsaných císařskými komisaři, zpečetěných Jiřím a odevzdaných jemu a kooře. zástavní suma činí 21 500 kop gr. čes. a navíc se Jiřímu povoluje vynaložit na nutné stavební opravy 2 500 kop, které se (bez úroku) připočtou k zástavní sumě. Na budoucím sněmu získá císař povolení k zástavě. Při výplatě po 20 letech má Jiří vrátit i svršky a nábytek převzaté podle inventáře, sirotčí peníze nevyplacené dorostlým sirotkům a nepřipadlé mu odúmrtí. Jiří může získat zpět pozemky patřící dříve k panství a odprodané nebo zastavené, musí je však při výplatě panství císaři postoupitk výplatě. Císař si vyhrazuje právo na poklady a kovy a jejich dolování. Zavazuje se Jiřího zastoupit, kdyby si v době jeho držby někdo činil na statky nárok, a zpravit je královskými statky v Českém království. Vyšším i nižším úředníkům zemských desk nařizuje tuto listinu na přání Jiřího intabulovat.
Charter: 2784
Date: 3. ledem /15/79
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, jehož otci, císaři Maximiliánovi /II./, půjčili a do rentmistrovského úřadu odvedli purkmistr, konšelé, obecní starší na místě obce města Plzně 500 kop gr. čes., a to bez úroků, povoluje srážet jim tuto částku na berni a posudném, a nařizuje berníkům Českého království a výběrčím posudného v Plzeňském kraji a ve městě, aby na berni a posudném městu sráželi, z každé částky je kvitovali a poznamenávali to (slovy, ne čísly) na této jistotě.
Charter: 2786
Date: 10. leden 1579
Abstract: Jiří z Lobkovic na Hazmburku a Libochovicích slibuje za sebe i za své dědice dodržet všechny body a podmínky inserované listiny z 6. ledna 1579 (Pražský hrad), jíž císař Rudolf II. jemu a jeho dědicům zastavil na 20 let od minulého sv. Havla své poddané ve vesnicích Vysoká Strážnice (Strassniczych), Střednice, Mastířovice (Masteyrzowiczych), Újezdec a Podblatí (které kdysi Mělničtí postoupili císaři Ferdinandovi a ten je zastavil již zemřelýmZdislavovi a potom Zbyňkovi Berkovi z Dubé a jeho nejstaršímu synovi), a to za 2 500 kop gr. čes., jež se srážejí na sumě, kterou Jiřímu postoupil dobrou vůlí na Hrádku Křivoklátu arcikníže Ferdinand. Při výplatě po 20 létech má Jiří vrátit císaři i sirotčí peníze nevyplacené dorostlým sirotkům, nepřípadlé mu odúmrtí.
Charter: 2787
Date: 30. leden /15/79
Abstract: Jiří z Lobkovic na Hazmburce, Libochovicích a Mělníku, který měl postoupit císaři (Hrádek) Křivoklát /výměnou/ za panství mělnické, nemohl však postoupit císařským komisařům ke Křivoklátu patřící vsi Kněževes, Nesuchyně, Kounov,Třtice, Lužná, Lišany, Hředle, Řevničov a Mutějovice, protože ještě nebyla zjištěna suma, již má na Křivoklátě, slibuje, že jakmile tato ostatní suma bude stanovena, vsi císaři postoupí a odevzdá je novému hejtmanu Kryštofu Mattichovi.
Charter: 2788
Date: 30. leden /15/79
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, Bořkovi ml. Nepoliskému ze Zachrašťan, hejtmanu na Třebíči: nařizuje mu, aby předložil v originálu nebo vidimu české komoře doklady pro svou držbu vsí Snět a Kopořice 1), jež má po manželce. Kdyby chtěl vsi od krále koupit do dědičného vlastnictví , může je tak získat přednostně.
Charter: 2789
Date: 17. únor /15/79
Abstract: Radové apelačního soudu české komoře: sdělují, že souhlasí s navrženým zněním kupní smlouvy na statek Gebice (Ambtitz) 1).
Charter: 2790
Date: 30. březen /15/79
Abstract: Vratislav z Pernštejna na Tovačově, Prostějově (Prostnicz) a Litomyšli, rytíř řádu zlatého rouna a nejvyšší kancléř Českého království, slibuje za sebe i za své dědice městům Budyšínu (Pautzen), Zhořelci (Gorlitz) a Žitavě (Sittaw), která přijala na 4 roky ručení za jeho dluh 5 000 zl. rýn. u kašpara z Minkvic (Münckhwitz) na Sprembergu, že jim toto rukojemství nebude ke škodě a že je z něho do uplynutí 4leté lhůty vyvadí. Kdyby za něho přece musili zaplatit nebo utrpěli nějaké škody, mohou vymáhat jejich úhradu, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.
Charter: 2791
Date: 31. březen /15/79
Abstract: Rudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, přislibuje Hanuši Puchlerovi a jeho dědicům za 17 leté služby v komorní účtárně z konfiskací, lén, pokut aj. /královských/ příjmů z Českého království a inkorporovaných zemí, pokud nebyly dříve připsány jinému, 200 tol. nebo kop míš. (po 70 kr.). Ukládá radům české komory tuto sumu Puchlerovi, jeho dědicům nebo tomu, komu list postoupí, vyplatit.
Charter: 2792
Date: 1. duben /15/79
Abstract: Zachariáš z Grünbergu, místodržící braniborského markraběte Hanuše Jiřího v Kostrzynu (Cüstrin), a Melchior z Löben, kurfiřtský hejtman na Peitz, slibují za sebe i za své dědice císaři Rudolfovi II. dodržovat všechny body jeho inserované listiny z 25. listopadu /15/78 (Pražský hrad), jíž jim jako král český a markrabě v Dolní Lužici prodal lenní statek Gebice (Ambtitz) v Dolní Lužici, který mu připadl po smrti Hanuše Tschesche bez mužských potomků, se vším příslušenstvím za 40 000 zl. rýn. (po 21 stř. gr.), z nichž 20 000 zaplatili hned k rukám dvorního calmistra Petra Hakla (Hagkhls) a zbytek mají složit o neděli Reminiscere. Potom bude statek jim a jejich mužským lenním dědicům postoupen jmenovanými komisaři. Udílí se jim lénem k obvyklému držení a užívání, císař jej slibuje hájit před nároky věřitelů Tscheschových apod. Povoluje Zachariáši i Melchiorovi (Malcherovi) z tohoto statku odkázat nebo jinak převést každý sumu do 10 000 zl. Budou povinni sloužit císaři s 3 koňmi mimo zemi a odvádět obvyklý desátek. Císař si vyhrazuje obvyklé regály, zvláště poklady, dolování atd. Radům české komory, zemským fojtům a hejtmanům v Dolní Lužici nařizuje hájit práva Zachariáše a Melchiora i jejich dědiců.
Charter: 2793
Date: 14. duben /15/79
Abstract: Rudolf z Karlovic na Waldheimu (Walthein) slibuje složiti do letnic rentmistrovskému úřadu 1 500 zlatých dukátů (goldgulden), pokud nebyly sraženy z vratislavského dluhu, a zaplatiti nedoplatek na olovu. Tuto částku vyzvedl jeho zemřelý bratranec Kryštof z Karlovic od rentmistrovského úřadu a měl ji vyplatiti Lüneburským, avšak zatím zemřel. Císařský dluh u vratislavské komory mu při smlouvě o kamenec položili norimberští kupci místo hotových peněz. Dluh, který byl komorou pozastaven, byl na prosbu Rudolfovu uvolněn.
Charter: 2794
Date: 23. duben /15/79
Abstract: Jan Vchynský, jemuž /císař/ Rudolf II. deskami pojistil a na chlumeckém panství se vším příslušenstvím zapsal sumu 30 000 kop gr. čes., která je i s úroky splatná v současné době, na císařovu prosbu svoluje tuto sumu ještě po 2 léta nevymahát; úroky z ní mu však mají být pravidelně placeny vždy na sv. Jiří a Havla. Zavazuje se tento svůj slib dodržet.
Charter: 2795
Date: 24. duben 1579
Abstract: Jan st. z Lobkovic na Točníce a Nové Bystřici, president české komory a hejtman německých lén, dále nejvyšší písař Českého království Michal Španovský z Lisova a na Pacově, podkomoří královny a hejtman Pražského hradu Humprecht Černín z Chudenic na Chudenicích, Mikuláš z Nostic na Diehse (Tesavě) a komorní sekretář Pavel z Lidlova (radové komory) slibují, že v případě, že se císař do sv. Havla nedohodne s Vilémem z Rožmberka na Českém Krumlově, vladařem Rožmberského domu a nejvyšším pražským purkrabím, o prodeji do dědičného vlastnictví komorních platů (100 kop, jež odvádějí Vilémovi poddaní, na Kašperk (Karlsperk), a 75 a 25 kop, které Vilém sám platí ze své komory Strahovskému klášteru a vyšehradskému kostelu) a zástavního města Sedlčan a k němu patřících vsí, zaplatí na místě císaře na sv. Havla nebo 2 týdny poté Vilémovi sumu 4 678 kop 36 gr. čes. 6 peněz, a to z tohoto důvodu: císař vzal na sebe dluh 16 000 kop gr., jež byli Vilémovi dlužni Kašpar ze Šumburka (Šomberka), jeho žena Mandalena roz. z Vřesovic a její sestra Anna; dluh byl pojištěn na panství Krupka a na Doubravské Hoře. Protože věřitelé "nepřestali na císaři" zbývá k osobnímu zaplacení uvedená částka 4 678 kop 36 gr. 6 peněz, na niž byli ustanoveni na uvedené sumy jistiny a úroků tito ručitelé: Jan Šlejnic ze Šlejnic na Libochovanech, fojt v Horní Lužici, David Boryně ze Lhoty na Míkovicích, Jan Černín z Chudenic, Bohuslav Mazanec z Frymburka a Bohuslav Mitrovský z Nemyšle na Jetřichovicích. Kdyby uvedení radové komory příslušnou částku v termínu nesložili, může ji Vilém vymáhat zatýkacím listem od úřadu nejvyššího purkrabství. Kdyby Vilém a císař uzavřeli o komorní platy a zástavní statky smlouvu, zaplatí podle té smlouvy jedna strana druhé to, co by přesahovalo oněch 4 678 kop 36 gr. 6 peněz.
Charter: 2796
Date: 25. duben 1579
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, dává karlštejnskému purkrabímu Janovi Vchynskému ze Vchynic na Karlštejně a dědicům za služby prokázané císařům Ferdinandovi /I./ a Maxmiliánovi II. výplatu zámku Kašperku (Karlssperku) s příslušenstvím od nynějších držitelů - dědiců Ludvíka Tobara za zástavní sumu zapsanou na zámku českými králi, případně po soudním nebo přátelském jednání zadarmo, a to na dobu Janova života a 6 let po jeho smrti. Poté může český král od Janových dědiců zboží vyplatit za původní sumu a navíc za 1 500 kop gr. čes., které na zboží připisuje. Nálezy pokladů a kovů a jejich dolování na zboží si král vyhrazuje.
Charter: 2798
Date: 26. duben 1579
Abstract: Dědřich z Fürstenberka, probošt kostela v Paderbornu, uděluje Jindřichu Postovi, jeho bratřím Janovi a Jáchymovi a bratrancům Staitzovi, Janovi, Hilmarovi a Klausovi tvrz a léno se vsí Herkendorf (Herckendorf) a ves Rotingdorf (Rattineckdorpe), z nichž mají proboštovi platit ročně na sv. Michala 18 feniků.
Charter: 2797
Date: 26. duben 1579
Abstract: Jan Vchynský ze Vchynic na Nalžovech a Karlštejně, purkrabí karlštejnský, se zavazuje za sebe i za své dědice dodržovat všechny body inserované listiny z 25. dubna téhož roku (Pražský hrad), jíž mu císař Rudolf II. povolil výplatu zámku Kašperku a připsal na něm 1 500 kop gr. čes. (viz č. i. 2796).
Charter: 2799
Date: 28. duben 1579
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, z moci českého krále schvaluje, obnovuje a potvrzuje na žádost hr. Jana z Rozdražova a Pomianówa (Pomsdorfu) na Blatné jemu a jeho dědicům listinu z 10. prosince 1514 (Budín), jíž král Vladislav vysadil v Blatné clo. Nařizuje všem poddaným království respektovat právo Jana z Rozdražova a jeho dědiců z této listiny plynoucí.
Charter: 2800
Date: 6. květen 1579
Abstract: Rudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, z moci českého krále jako nejvyšší slezský vévoda potvrzuje inserované rozhodnutí vyhlášené z jeho nařízení Janem Křtitelem Weberem z Pisenbergu a vicekancléřem České koruny Jiřím Mehlem ze Střelic na panství Grabštejn (Grefenstain), doktory práv, 13. dubna /15/79 (Praha) ve sporu mezi císařovým lékařem Janem Kraftem (jinde Krato) z Kraftheimu a radou města Vratislavi (Presslaw) o statek v Św. Katarzyna (Sant Catharine) ve vratislavském knížectví (po projednání sporu zástupci, doktory práv Abrahamem Janckwitzem a Janem Hessem na zemském sněmu): zůstává v platnosti revers, na nějž Vratislavští přijali se souhlasem zemř. císaře Maximiliána regály a vrchní soudnictví nad touto vsí, avšak Kraft má dále právo převést je na sebe. Kdyby přitom porušil privilegia města, mohou se Vratislavští hájit. Listy vzniklé ve vzájemných sporech a obsahující urážky se po dohodě obou stran mají zrušit po návratu zástupců města na pokyn rady v městských a soudních knihách, což provede u sebe i dr. Kraft. Obě strany se zavázaly žít nadále v přátelství. Císař nařizuje hejtmanům v Horním i Dolním Slezsku a všem poddaným dohodu Jana Krafta a Vratislavské rady dodržovat.
Charter: 2801
Date: 11. květen 1579
Abstract: Bohuslav Felix z Hasištejna a Lobkovic na Chomutově, Líčkově (Litzschka) a Felixburku, nejvyšší zemský komoří Českého království, a August z Gerstorfu uzavírají smlouvu, jíž August prodal Bohuslavovi a jeho dědicům státek a zámek Červený Hrádek (Rotenhauss) a městeško Jirkov (Gorckau) s pivovarem, sladovnou, dvorem, vinicemi, zahradami, lukami, ovčíny, rybníky řeč. Schaffteich, Giessteich, Pfaffenteich aj., mlýnem v Jirkově a 2 mlýny u zámku, 2 rybnými říčkami řeč. Bílá a Aubach s právem rybolovu (s výjimkou části Aubachu prodané Augustem Niklovi z Langenhartu a vody tekoucí z Bílé do dvou Niklových rybníků), vše jak August koupil od Kryštofa z Karlovic včetně svobodné plavby a vázání vorů a jezů prodaných dříve Leonardu Štampachu (Steinbachu) a Niklovi z Langenhartu, lovů, robot, naturálních poplatků, cla v Jirkově, podacího kostelního, 100 kop ročního platu z kamence a jiných dolů, které platili dědici p. z Karlovic na sv. Jiří a Havla; prodává Bohuslavovi i práva pastvy na nynějších Gerstorfských pozemcích, vše za 23 000 kop míš., které má splatit takto: na sv. Jiří zaplatit za Bohuslava vdově po Janu Jablonském 6 500 kop 20 gr., Rodolfu z Rünau na Děčíně (Tetzschen) 4 198 kop 14 gr., paní z Lobkovic 4 000 kop Václavu Bírkovi z Násilé 3 450 kop Adamu Hruškovi 1 000 kop, Človíčkovi 2 000 kop, celkem 21 148 kop 34 gr. Zbylých 1 851 kop 26 gr. má Bohuslav zaplatit na sv. Havla nebo 14 dní poté i s úroky, načež mu má být zboží ihned postoupeno, o nejbližším zasedání zemského soudu (Landrecht) po letnicích intabulováno se všemi zárukami pojištěnými na tom pány z Weitmile a Kryštofem z Karlovic a zpraveno. August si vyhrazuje trest pro radu v Jirkově za jejich neposlušnost, který však Bohuslav může zmírnit. Vdova po Kryštofu z Karlovic Klára roz. z Breitenbachu a její synové August a Jindřich Otto z Gerstorfu a dědici mohou bez platu užívat domu v Jirkově koupeného Klárou a mlýna při něm. Kdyby však dům a mlýn vyšly z jejich rukou, budoucí držitel má Bohuslavovi nebo majiteli města odvádět plat, jinak se vrchnost ujme jejich držby. Obě strany slíbily smlouvu dodržovat. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany.
Charter: 2802
Date: 27. červen 1579
Abstract: Hanuš, Arnošt a Kryštof ze Schleinitz presidentu a radům české komory: žádají je, aby zařídili, aby až do rozhodnutí jejich sporné záležitosti s hraničním clem byli od jeho placení ušetřeni; výběrčí tohoto cla jim totiž zadržují svobodnou loď pro placení tohoto cla, k němu nebyli dříve zavázáni, a věc nemůže být z jistých příčin rychle rozhodnuta. Zavazují se v případě, že jim bude přece uloženo clo na Labi (Elbstromb) platit, zaplatí každý z nich ve 4 - 6 týdnech tolik, kolik na něho připadne podle /smlouvy na/ řezané ceduli uzavřené s výběrčími. Schleinitzové prosí o co nejrychlejší odpověď v té věci, aby císař nebyl případně poškozován.
Charter: 2803
Date: 30. červen 1579
Abstract: Císař Rudolf II. a Hertvík Žejdlic ze Schönfeldu na Lánech a Bohuslav Záruba z Hustířan na Plese uzavírají smlouvu, jíž císař oběma jmenovaným a jejich dědicům prodává hrad a městečko Svojanov se Svojanovským dvorem, tvrz a městečko Bystré, vsi Hartmanice (Hertmanice), Trpín, Hlásnice (Hlastniczy), Studenec, Hutě, /Jobova/ (Zadní) Lhota, /Dolní/ (Přední) Lhota, Korouhev, Lačnov, Rohozná, Manova Lhota, Pomezí (Limberk), Stašov, Čtyři Dvory, Bělá /nad Svitavou/, Dlouhá s mlýny, Zářečí, Brněnec, Vítějeves (Vítová), Půlpecen (Polaupeczni), Chrastavec, Jedlová, Starý Svojanov, Banín s poplužním dvorem koupeným od Hertvíka Žehušického, Lavičné a Radiměř se vším příslušenstvím, výnosy, robotami, kostelním poddacím, šenky, krčmami, platy v obilí řeč. "poškvrny" ze vsí patřících k Poličce - Sádek, Kamenec /u Poličky/, Modřec, Trhonice, Jimramov, Sedliště, Široký Důl, Telecí, Oldříš, Borová, Nedvězí - vše, jak to držel Hertvík Žehušický z Nestajova a po něm císař, a to nikoli jako zápisné nebo duchovní, nýbrž jako dědičné zboží. - Císařský prokurátor Mikuláš Skalský z Dubu na Slušticích má obeslat nynější držitele svojanovského zboží ke komornímu soudu na sv. bartoloměje, zboží pro císaře vysoudit, Hertvík a Bohuslav mají těmto držitelům zaplatit zástavní sumu a císař nad tuto sumu 5 000 kop gr. čes. (den po sv. Jakubu 1 000 kop, na sv. Havla nebo 14 dní poté1500 kop, na sv. Jiří /15/80 nebo 14 dní poté 2 500 kop). Císař na nejbližším zemském sněmu vyžádá souhlas stavů k prodeji a intabulaci zboží, kdyby se na zboží shledalo něco patřícího království; potom do příštího sv. Jiří bude zboží intabulováno Hertvíkovi a Bohuslavovi jako zpupný statek a císař je zpraví. Jinak nebudou povinni složit na sv. Jiří 2 500 kop a budou statky držet za výplatní sumu a za obě dosud zaplacené částky. Kdyby Hertvík a Bohuslav nezaplatili některou částku, uváže se prokurátor obranným listem v držbu zboží. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro komoru a pro oba kupující.
Charter: 2804
Date: 27. červenec 1579
Abstract: Císař Rudolf II. a Michal Španovský z Lisova na Pacově, nejvyšší písař Českého království, uzavírají smlouvu, jíž císař prodává z moci českého krále Michalovi a jeho dědicům pustý zámek a městečko /Mladou/ Vožici, které nyní drží zástavou Kryštof Voračický z Paběnic i na místě svých nezletilých bratrů Viléma, Mikuláše a Jáchyma, ovšem jen tehdy, získá-li císař toto zboží soudním rozhodnutím nebo Kryštofovým postoupením; k městečku patří i krčmy, mlýny, ves Janov s podacím, ves /Řemíčovská/ Lhotka s podacím ve Vožici a vesnicemi náležejícími k témuž záduší, clo, várka piva atd., jak to držel otec Voračických od bratrů Buriana, podkomořího Českého království, a Ferdinanda Trčků z Lípy. Vožice by potom již nebyla zástavní ani duchovní, ale dědičný statek. Kupní suma činí 4 051 kop 17 1/2 gr. čes.; Michal má zaplatit Kryštofu Voračickému zástavní sumu sníženou o 30 kop za sedláka odprodaného Vilému Voračickému, tedy 2 120 kop, dříve se však má s Kryštofem učinit počet a zjistit a ze zápisné sumy srazit dluhy Voračických vůči poddaným a sirotkům na panství. Zbylých 1 931 kop 17 1/2 gr. má Michal zaplatit do roka rentmistrovskému úřadu (po 965 kopách 47 1/2 gr. na sv. Jiří a Havla). Poté bude zboží vloženo Michalovi do desk jako dědičné a zpraveno; při nezaplacení 1 931 kopy 17 1/2 gr. se prokurátor na místě krále uváže v jeho držbu - až do zaplacení. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Michala.
Charter: 2806
Date: 5. září 1579
Abstract: Purkmistr a rada města Norimberku (Nurmberg) císaři Rudolfovi II.: po smrti jejich "nositele lén" propůjčených českou korunou, radního Sebalda Hallera, který zemřel 26. října 1578, se má podle smlouvy, již mají s císařovými předchůdci a českou korunou a již Rudolf potvrdil, ustanovit nový "nositel lén". Presentují proto k druhému dosud živému nositeli lén Klementu Volckhamerovi na Sebaldovo místo radního Hanuše Jakuba Hallera a prosí císaře o jeho přijetí a schválení.
Charter: 2805
Date: 17. srpen 1579
Abstract: Hanuš Poppen a správce stavebního úřadu Oldřich Avostali z nařízení císaře uzavírají s Baltazarem Heinrichem, měšťanem Menšího města pražského, smlouvu (řezanou ceduli): Baltazar přenechal pro potřeby královského Hradu své 2 studně s prameny a rourami v dolní zahradě proti sv. Markétě , za což mu z rentmistrovského úřadu bylo vyplaceno 300 tol. v hotovosti. Baltazar a budoucí majitelé zahrady se mají postarat, aby "rourmistr" mohl zlepšit vedení vody, kdykoli jí bude nedostatek; jinak ovšem může zahrady včetně zřízeného rzbníčku plně užívat. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro baltazara.
Charter: 2808
Date: 9. září 1579
Abstract: Rodolf II., císař římský a král uherský a český, potvrzuje doktoru lékařství Adamu Lehnarovi (Lehnerovi) z Kouby a jeho dědicům na jeho žádost vinici v Praze na horách žižkovských mezi vinicemi Medařovskou a Lukáše Kumského, o rozloze 24 strychů, jako svobodnou od perkrechtu králi i všem jiným, který se podle perkmistrovských knih ani podle lidské paměti neplatil. Z vinice se odvádí pouze plat třem záduším - 45 gr. k sv. Haštalu, 40 gr. k sv. Michalu na Starém Městě a 24 gr. k sv. Štěpánu na Novém Městě a 3 gr. 1 1/2 peníze špitálu u Pražského mostu. Větším i menším úředníkům desk, radům komory i perkmistru viničných hor se nařizuje Lehnarovo (Lechnerovo právo) respektovat.
Charter: 2807
Date: 9. září 1579
Abstract: Linhart ze Štampachu na Ahníkově (Hegennstorff) a Libouši (Lübisch) a Mikuláš Vitzthum z Eckstadtu na Hoře sv. Kateřiny (S. Kattarinaberg) uzavírají smlouvu mezi Bohuslavem Felixem z Hasištejna a Lobkovic na Chomutově (Commetaw) , Líčkově (Litzschka), Felixburgu (Felixpurg) a Červeném Hrádku (Rottennhaus), nejvyšším zemským komořím v Českém království, a mezi Rudolfem z Karlovic i na místě dědiců statků po Kryštofu z Karlovic patřících kdysi k Červenému Hrádku: Rudolf prodává a povoluje Bohuslavu Felixovi svobodné právo průhonu dobytka přes pozemkypo otci patřící k Červenému Hrádku; Bohuslav však nesmí na těchto statcích působit žádné škody na lesích, polích a lukách, dojde-li k ním přece, mají být uhrazeny (podle posouzení rychtářů). Bohuslav nadto odpustil Rudolfovi část 1) ze sumy 1 000 tol., kterou jeho otec Kryštof zůstal Bohuslavovi dlužen z povinné čtvrtiny chomutovského cla za provážený kamenec, již měl Bohuslavovi jako majiteli panství odvádět; zbytek 1) má Rudolf zaplatit v termínu, který se ještě dohodne. Zároveň se uvolňují všechny zadržené částky k úhradě platů.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data