useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1461 - 1469next >
Charter: 327
Date: 19. listopad 1461
AbstractAlbrecht Kretzell na (Pielgramsreuth), který prodal svůj hamr ve Střebli (Ströbl bei Waidhausn) se vším vyjmenovaným příslušenstvím a právy, jak jej zdědil od bratra své matky Pentzingera, za určitou hotově vyplacenou sumu Matyáši (Matthel) Tagmayrovi ve Waidhausu, jeho ženě a dědicům, se zříká všech práv na tento hamr v Tagmayrův prospěch a slibuje hamr 10 let hájit proti cizím nárokům s výjimkou /platu/ panství Treswitz (Dreswitz) a 12 grošů platu na Přimdu (Pfreumbdperg).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 328
Date: 26. listopad 1461
AbstractJan z Rožmberka uzavírá s opatem Michalem, převorem Mikulášem a konventem kláštera řeholních kanovníků sv. Augustina v Třeboni smlouvu, podle níž za určité množství stříbra a jistou sumu peněz vrací klášteru vyjmenované kostelní klenoty o úhrnné váze 57 hřiven a 44 lotů, které Janův otec Oldřich z Rožmberka v době válek zastavil panu z Wallsee (Wolse) do Rakouska, kde byly 39 let, a které Jan vlastním nákladem vyplatil. Za křišťály a drahé kameny dal klášteru "v hlavě sv. Jiljí" 6 hřiven, o 5 hřiven zbývajících do její váhy se s klášterem dohodl. Tyto klenoty již nesmějí být od kláštera odcizeny.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 329
Date: 17. červen 1462
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, zastavuje Albrechtovi Kostkovi z Postupic a jeho dědicům v sumě 400 kop grošů ves litomyšlského biskupství Újezd (Ugezd) se vším příslušenstvím.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 330
Date: 4. říjen 1462
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, potvrzuje dosavadní obyčej, aby děti a nejbližší příbuzní pregéřských knapů měli v kutnohorské mincovně nápady na lóny.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 331
Date: 23. říjen 1462
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, zapisuje Matesu Šlikovi z Lažan a jeho bratranci Václavu Šlikovi, kteří mu postoupili Nejdek (Neydeck) a povolili jeho připojení k Lokti (Elbogen), částku 2000 zlatých rýnských, kterou je jim dlužen, na městě, hradě a kraji (lannd) Loketském a připisuje ji k původní sumě, která jim oběma v Loketsku náleží podle listů předchozích českých králů i Jiřího samého.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 332
Date: 24. říjen 1462
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, potvrzuje, že mu vasalové, města a všichni obyvatelé Loketského kraje (Elbogen) vyplatili 1300 kop grošů za osvobození od královské berně, a činí s Matesem Šlikem z Lažan směnu tím způsobem, že mu postupuje hrad Hertemberk, který vyplatil od Albrechta Maléříka (Malersick), jemuž jej zastavil král Václav IV., přičemž mu Mates na tuto výplatu půjčil 700 zlatých rýnských. Kromě tohoto hradu postupuje Matesovi 2000 zlatých rýnských zapsaných na hradě Lokti a přijímá od něho výměnou hrad Nejdek (Neydeck) a Hroznětín (Lichtenstat) s příslušenstvím, které připojuje k Lokti, a oněch 700 zlatých zapůjčených na výplatu Hertemberka.1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 333
Date: 25. říjen 1462
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, ustanovuje na žádost Albrechta Kostky z Postupic, aby od jeho matky Elšky z Liblic a od něho nebyl po dobu života jich dvou vyplácen dvůr Sedlíšťka (Sedlisstko) příslušející k litomyšlskému biskupství, který Elška drží zástavou.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 334
Date: 22. únor 1463
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, zapisuje Bohuňkovi z Milčic a jeho dědicům plat 3 kopy 14 grošů a vánoční berni 1 ½ kopy 7 grošů od poddaných v Milčicích. Český král může tento plat a lidi vykoupit za 100 kop grošů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 335
Date: 25. únor 1463
AbstractMates Schirndinger (Schirndtinger) jménem svým, manželky a dědiců prodává svoji čtvrť dvora v Olšových Vratech (?) (Eschbenstorff) se vším příslušenstvím Markétě Scherreuterové a jejím dědicům za 7 zlatých rýnských v hotovosti; toto zboží může být do 6 let od minulých hromnic vykoupeno zpět za 7 zlatých rýnských nebo za 32 grošů za každý zlatý. Nebude-li čtvrť dvora do té doby vykoupena, zříká se vydavatel všech nároků na ni.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 336
Date: 1. duben 1463
AbstractRacek z Výškova, královnin úředník u zemských desk, Bohuslav z Košíně a Baltazar z Košíně se zavazují Janu Maršálkovi z Radiče, že jej na příštího sv. Havla zbaví rukojemství, do něhož se uvázal, když spolu s jinými připojil svoji pečeť k dlužnímu listu Baltazara z Košíně na 100 kop grošů pražských, vydanému Jindřichovi z Kralovic a jeho manželce Markétě. Nedodrží-li vydavatelé tento závazek, nastoupí ležení v jednom z Pražských měst.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 337
Date: 28. září 1463
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, přijímá na sebe dluhy císaře Zikmunda podle dvou listů předložených Vilémem z Ilburka, z nichž jeden zněl na 5000 zlatých uherských dluhu Wendovi z Ilburka a druhý na 5100 kop grošů českých Vilémovi z Ilburka. Zároveň ustanovuje, že do splacení těchto dluhů nesmějí být od Viléma z Ilburka vyplaceny statky, které drží podle zástavních listů na Budenice (Budynicze), listů císaře Zikmunda, které Vilém koupil od Kateřiny, vdovy po Janu Šmikuském, a jejích dětí, dále císařem Zikmundem zastavené vsi Martiněves, Hrdlí (Hrlewy), Nížebohy (Niziebohy), Dušníky, Saky pražského kostela, vyplacené s královým souhlasem ze zástavy od bratří Václava a Jana z Račiněvsi za 300 kop grošů českých; dále od Kaplířů vyplacené za 1000 kop statky Třebenice, Chodovlice, Úpohlavy (Aupohlawy), Koleč (Kolelecz), Velemín, Srbeč (Srbecz), Dubeč a konečně Litoměřickými postoupené Libotenice a půl vsi Jarpice kláštera zbraslavského.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 338
Date: 14. leden 1464(recte 13.)
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, připojuje na žádost moravských stavů markrabství moravské k českému království, od něhož bylo ke své škodě na nějaký čas odtrženo, a ustanovuje, že v budoucnu nesmí být od české koruny odprodáno ani jinak odcizeno a odtrženo.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 339
Date: 20. březen 1464
AbstractJan z Malovic na Chýnově postupuje svému synu Zdeňkovi listiny na zboží Chýnov, které mu vydali pražský arcibiskup Konrád /z Vechty/ (na částku 800 kop na tomto zboží), král Ladislav /Pohrobek/ (potvrzení předešlého s připsáním 100 kop na stavební úpravy) a král Jiří /Poděbradský/ (dvě listiny – každá na 200 kop na stavební úpravy, v druhé ustanovení, že zboží nemůže být vyplaceno do smrti Jana z Malovic a jím určené osoby). Jan z Malovic podle druhé listiny touto druhou osobou jmenuje Zdeňka.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 340
Date: po 7. červnu 1464
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, v odměnu za služby Vratislava z Mitrovic a za to, že poručník jeho sirotků Jan z Vrábí králi postoupil některá jejich práva, připisuje těmto sirotkům – Janovi, Vratislavu, Tomášovi a Jiříkovi z Mitrovic – 200 kop grošů k zástavním sumám uvedeným ve dvou zástavních listech, které mají po otci. První z těchto listů vydal král Ladislav /Pohrobek/ Janovi z Vrábí na vsi Hraštice a Bykoš v sumě 300 kop grošů1 a Vratislav jej od Jana koupil, druhý vydal král Jiří Vratislavovi na sumu 300 kop grošů na vsi slovanského kláštera /Záborná/ (Přední) Lhota (za Knínem) a Prostřední Lhota a ostrovského kláštera Skřipel.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 341
Date: 4. březen 1465
AbstractJakub, mlynář z dolního mlýna, s manželkou vyznávají, že prodali 28. září 1464 pravou polovinu svého mlýna bratranci Benešovi za 36 kop pražských s tou podmínkou, že ji od něj mohou za 10 let vyplatiti jejich synové Matyáš a Janek.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 342
Date: 25. červen 1465
AbstractBratři Viktorin a Jindřich, knížata münsterberská, hrabata kladská a páni z Kunštátu a na Poděbradech, jménem svým a svých bratrů Hynka a Bořka dávají svůj souhlas k tomu, že jejich otec, král Jiří, zastavil nejvyššímu písaři zemských desk Burianovi z Lípy a Lipnice vsi kláštera jeptišek sv. Jiří v Hradci /Králové/ (nad Labem) Sobětuš (Sobietuchy), Třesovice (Trzesowicie), Střezetice (Strzezeticie) s poplužním dvorem, Probluz a poplužní dvůr s 2 lidmi v Dlouhých Dvorech (Dluhodworziech), na kterých mají vydavatelé dědičné panství.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 343
Date: 4. říjen 1465
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, zastavuje Matěji Salavovi z Lípy v sumě 1000 kop grošů vsi Sobětuš (Sobietuchy), Třesovice (Trzesowicie), Sřezetice (Strzezeticie) s poplužním dvorem, Probluz a poplužní dvůr s 2 lidmi v Dlouhých Dvorech (Dluhodworziech), náležející klášteru jeptišek sv. Jiří v Hradci /Králové/ (nad Labem), které zastavil původně nejvyššímu písaři zemských desk Burianovi z Lípy na Lipnici, Matějovu synovci, jenž tuto zástavu Matějovi postoupil a králi vrátil zástavní list. Připisuje Matějovi k zástavní částce dalších 150 kop grošů a ustanovuje, že vsi mohou být vyplaceny až po smrti Buriana i Matěje.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 344
Date: 16. prosinec 1465
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, dává svým synům Viktorinovi, Jindřichovi a Hynkovi (Henyngo), knížatům slezským, münsterberským a hrabatům kladským na jejich žádost po složení obvyklé přísahy jako dědičně léno knížectví münsterberské a opavské, totiž hrad Hradec a třetinu města Opavy, a hrabství kladské s hrady, městy, lény a vasaly, cly, židy, právem soudu a lovu, soudními pokutami, se všemi obyvateli, pozemky, důchody a svobodami.1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 345
Date: 1. leden 1466
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, zastavuje Václavovi z Leskovce a jeho dědicům tvrz a ves Dolní Cerekev (Dolnye Czerekwiczy) v sumě 400 kop grošů. Toto zboží může vyplatiti český král nebo pražský arcibiskup po roční výpovědi předem; přitom má Václavovi a dědicům zůstat na věčné časy rybník, který zřídil u vsi Jistebník, přičemž pozemky zatopené lidem nahradil svými pozemky od Dolní Cerekve; také toto postoupení dědin náhradou má mít trvalou platnost. Václav držel Dolní Cerekev již dříve po svých předcích podle zástavního listu arcibiskupova, nyní ztraceného.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 346
Date: 3. únor 1466
AbstractJan z Rožmberka, jehož zakladatel kláštera Panny Marie augustiniánů kanovníků v Borovanech panoše Petr z Lindy ustanovil deskami zemskými správcem tohoto kláštera a jeho zboží, se zavazuje za sebe a za své dědice klášter řádně opravovat, dbát, aby jeho zboží nebyla zcizována, naopak je rozmnožovat atd.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 347
Date: 10. březen 1466
AbstractElška (Elzka) z Liblic se souhlasem svého syna Albrechta z Postupic postupuje své dceři Elšce z Postupic tvrz a ves Sedlíšťka (Sedlisstky), které ji dala Anna Kubová /z Jevišovic/ a na které obdržela potvrzovací listinu krále Jiřího. Po Elščině smrti má toto zboží připadnout Albrechtovi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 348
Date: 25. duben 1466
AbstractOldřich z Janovic na Janovicích povoluje židu Barochovi s čeledí usadit se v jeho městečku Janovicích /nad Úhlavou/ a sídlit zde až do odvolání za plat 2 kopy grošů splatný po 1 kopě na sv. Jiří a Havla. Zavazuje se dát mu na požádání glejt k vystěhování jinam, nemá na něm vymáhat půjčování peněz, pomůže mu při vymáhání jistin a úroků od dlužníků, nebude vymáhat zpět předměty dané v zástavu před zaplacením. Dává Barochovi a čeledi práva daná židům v královských a panských městech.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 349
Date: 4. červen 1466
AbstractJohanna, česká královna, postupuje všechno své právo, které jí odúmrtí připadlo na statky jejího zemřelého poddaného Michálka z Předměřic (Przedmirzicz), Michálkovu bratru Klimešovi (Climssowi) z Předměřic.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 350
Date: 19. srpen 1466
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, zastavuje Kláře ze Solopisk, vdově po Hertvíkovi z Nestajova, jejímu synu Václavovi z Nestajova a ze Žehušic a Petrovi Kluckému ze Solopisk a jejich dědicům v sumě 800 kop grošů na dobu života jich tří bez výplaty a po jejich smrti s možností výplaty českým králem nebo osobou, která na to má právo, vsi Chlístovice, Chroustkov (Chrustkow), Všesoky, Miletice a Újezd (Ugezdecz) se 2 rybníčky a les Mnichovec s výjimkou hradu Siona, který si král vyhradil. Tato zboží jmenovaní vyplatili po smrti Alše ze Soutic, jemuž je král Jiří za 600 kop zastavil.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 351
Date: 13. říjen 1466
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, na žádost purkmistra, rady a obce města Budyšína (Budissin) připojuje k městu dědičně vsi Cunnewitz (Conewicz) a Kronförstchen (Cromenforst) se vším příslušenstvím. Vyhrazuje zde pouze nejvyšší soud a zámecký plat (sloss rent), které mají nadále náležet zámku v Budyšíně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 352
Date: 5. březen 1467 - 9. říjen 1486
AbstractKopiář listin týkajících se zástavy želivského zboží pánům z Lípy: 1) 1468, 29. března, Praha: král Jiří /Poděbradský/ zastavuje nejvyššímu písaři zemských desk Burianu z Lípy na Lipnici za zásluhy při dobývání /Českého/ Sternberka aj. v sumě 3000 kop grošů tvrz Želiv (Zielew) a městečko Senožaty (Senoziatny) s vesnicemi želivského kláštera Záhoří (Zahorze), Dudín (Sudin), Lískovice (Wýškovice), Mysletín, Krasoňov (Krásnow), /Větrný/ Jeníkov, Číhovice(Cziechowicze), Nečice, Tukleky, Smrdov, Opatov, Želiv, (Cetětice), Vřesník (Wrzenick), Petrovice (u Želiva), Bolechov, Kalhov (Kathow), Zbilidy, Bystrá (Bystry), /Staré/ Bříště, Vilémkov, Zbinohy, Měšín (?) (Miessne, Mossne), /Mladé ?/ Bříště, Jiřice, Hněvkovice, Komorovice, Šimanov, Dvorce, Ústí, Buková, Branišov, Petrkov (?) (Petrovice u Stříteže – Strzetesse), Šimonice, Sedlice, Strýčkovice, Vyskytná /nad Jihlavou/, Rounek, (? – Borhnek), Hubenov, Dušejov, Ježená, Jiřín, Hlávkov (Tlukow), Bílý Kámen. V klášteře mají být vydržováni 2 – 3 kněží a tvrz Želiv má být kdykoli otevřena králi (p. 5/6 – 8/9).2) 5. března 1467, Praha: Král Jiří /Poděbradský/ zastavuje Burianovi z Lípy na Lipnici za 666 kop 40 grošů komorní plat z želivského kláštera 60 kop. (p. 8/9 – 10/11).3) 15. července 1478, Praha: Král Vladislav /Jagellonský/ připisuje bratrům Mikuláši, Melchisedechovi, Jiříku a Burianovi z Lípy na Lipnici na zástavně drženém želivském zboží 1000 zlatých uherských (p. 10/11 – 12/13).4) 27. listopadu 1480, Praha: Týž připisuje Mikuláši mladšímu, Melchisedechovi, Jiříkovi a Burianovi z Lípy na Lipnici na želivském zboží 125 kop a 25 kop povoluje vynaložit na opravu želivské tvrze v náhradu za zřízení rybníka pod Ústím. (p.12/13 – 14/15).5) 27. října 1485, Pražský hrad: Týž dává Melchisedechovi a jeho bratrům Mikuláši a Burianovi Trčkům z Lípy na Lipnici na 10 let od výplaty želivského zboží "opravné" z želivského kláštera odváděné v naturáliích a patřící kdysi jejich otci Burianovi doživotně (p. 14/15 – 16/17).6) 9. října 1486, Pražský hrad: Týž stanoví, že od bratrů Mikuláše, Melchisedecha a Buriana z Lípy na Lipnici může za jejich života vyplatit želivské zboží jen želivský klášter k vlastní držbě, po jejich smrti pak král po roční výpovědi za součet zástavních sum včetně sumy za zřízení rybníka pod Hubenovem. (p. 16/17 – 20/21).

Images10
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 353
Date: 19. duben 1467
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, připisuje bratrům Kryštofovi a Zikmundovi z Vartenberka a z Děčína, kteří mají po svém otci Janovi Děčínském z Vartenberka zástavní list na vsi Postoloprtsského kláštera Lenešice (Lenessiczie), Rvenice a Vrbka v sumě 1300 kop grošů, k této původní zástavní sumě dalších 700 kop grošů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 354
Date: 21. leden 1468
AbstractJakub Wild v Neustiftu a jeho manželka markéta prodávájí za 16 hřiven a 2 libry meránské měny Hanuši Steinpslovi a Kryštofu Garberovi, správcům laického špitálu v Brixenu, právo obdělávat louku zvanou "der Siechngartn", z které vychází roční plat 8 liber kostelu sv. Jiří ve Vahrnu (Varn).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 355
Date: 12. duben 1468
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, zastavuje v odměnu za služby, které mu prokázal Jan Čabelický ze Soutic (Suticz), jeho synu Janovi ze Soutic a Bohušovi z Drahobudic v sumě 300 kop grošů vsi Chřešťovice (Chrzestowicie), Dobešice (Dobessicie), Pašovice (Passowicie), Chrášťany (Chrasstieny), Jaroslavice (? Jarossowicie) a Třitim (? – Sczitim) 1 a mlýn pod Sv. Janem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 356
Date: 24. duben 1469
AbstractJan z Rožmberka, nejvyšší komorník českého království, prodává bratrům panošům Prokopovi a Řehoři1 roční plat přes 14 kop grošů (z toho v Ponědrážce 9 kop 20 grošů a v Lužici přes 5 kop)2 za 150 kop grošů v hotovosti. Oba bratři mají v případě války poslat Rožmberkům své ozbrojence, platiti s ostatními lidmi na panství pomoci. Vydavatel si vyhrazuje právo vykoupit plat při některém sv. Jiří nebo Havla zpět. Rukojmí Jan Rús z Čemin, Adam z Drahonic (purkrabí na Helfenburce), Jarohněv z Úsuší (hejtman třeboňský), Oldřich Roubík z Hlavatec a Kunáš z Machovic (purkrabí na Maidštejně) se zavazují plat zpravit pod trestem úhrady z vlastních statků nebo ležení v Jindřichově Hradci nebo jinde do 5 mil od něho.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 357
Date: 8. červenec 1469
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, na žádost Jitky z Holovous, tety sirotků po Janu z Vrábí, obnovuje těmto sirotkům – Václavovi, Alši, Hynkovi, Janu, Haškovi, Žofce a Jitce z Vrábí – svůj ztracený zástavní list, který vydal jejich otci Janovi z Vrábí na platy na poddaných ve vsi Dřevčicích: na Litochlebovi, na Jírovi a na Šefranovi po 1 kopě 50 grošů ročně, na Janu Hudcovi 2 kopy 8 grošů a na Duchkovi z Popovic 3 kopy tj. celkový plat 10 kop 38 grošů v sumě 130 kop grošů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1461 - 1469next >