useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1551 - 1552next >
Charter: 1851
Date: 2. květen - 5. září 1551
Abstract1) 1551, květen 2. : Kryštof a Adam Kocové z Dobrše uzavírajé mezi Kateřinou Lokšanovou na jedné straně a purkmistrem a radou městečka Kašperské Hory (Hory Reychenssteyn) na druhé smlouvu, jíž Kateřina městečku odprodá svůj majetek, který tam měla, totiž svobodný dům, druhý dům "pod šosem", Homolův dvůr , mlýn Havlanský /1/, poplatný mlýn pod zámkem Kašperkem (Karlsperkem) a polovinu mlýna , v němž se mele zlatá ruda, za 850 kop gr. čes., z nichž mají zaplatit 350 kop na letnice a po 250 kopách na příštího sv. Havla a na sv. Havla následující rok. Kateřina má městečku po 4 nedělní výpovědi deskové statky vložit do desk, ostatní pojistit zápisy. 2) 1551, září 5., Březnice: Kateřina Adlarová, vdova po Jiříkovi z Lokšan (z Lokssanuo), prodává purkmistru a radě městečka Kašperské Hory (hory Reychenssteyn) za 850 kop gr. čes. svůj zápisný i zákupný majetek v městečku, který měla po zemřelém manželu, totiž svobodný dům na rohu /silnice/ do Sušice, se sladovnou, pivovarem, dvorem, zahradou a vodovodem, Homolův dvůr s 3 rybníčky a příslušenstvím, druhý, poplatný (pod šosem) dům ležící vedle svobodného, dále mlýny - Havlanovský patřící k šosu městečka, druhý s příslušenstvím podle zvláštního listu, a polovinu mlýna, v němž se mele zlatá ruda. Městečko má zaplatit kupní sumu podle dlužního listu, Kateřina se zavazuje prodávaný majetek zpravit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1852
Date: 2. květen 1551
AbstractPřísedící lenního soudu (mannsrechtens) v kladském hrabství Fridrich Račín na (Arnsdorf), Jiří Haugvic z Biskupic (Bischkowitz) na Bierkowicích (Birgkwitz), Kryštof z Panovic st. na Krosnowicích (Rengersdorf), Arnošt Staněk Stange (Stangko)z Korytova (Coritaw) na Ścinawe Śred. (Mittlsteina) a Fridrich Doník ze Ždánic (Zdanitz) na Ścinawce Dol. (Niedersteinaw) /1/ vysvědčují, že před nimi Hanuš Prog (Prag) z Velnic (Welnitz) vyznal, že prodal za 100 kop /gr./ míš. hotově vyplacených Arnoštovi, arcibiskupu salzburskému, legátu papežskéstolice, falckrabímu rýnskému a vévodovi bavorskému, 2 kusy lesa po obou stranách louky, již drží Jiří ze Schittlau na Wolanech (Wernersdorf) a mezi statky probošta v Klodzku a Geislerů (der Geisler guet) nad (ubigk) vsí Wolany a zřekl se tohoto lesa v Arnoštův prospěch.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1853
Date: 27. červen 1551
AbstractFilip Liškovský z Freistadtu na žádost opata kláštera v Hradisku (Hradisstcze) Beneše vydává svědectví o prodeji pastviska Vavřinci Plachému v Cetkovicích (Czedkowiczych): když sloužil jako písař zemř. opatu Martinovi, před 7 léty Cetkovští prodali toto pastviště, které měli mít jako obecní, tajně mezi sebou; Martin jim je odňal, protože na ně neměli list, a prodal je Vavřinci Plachému. Cetkovští si stěžovali opravnímu pánu, nyní zemř. Kryštofovi z Boskovic; při schůzce opata s Kryštofem dal Kryštof posléze za pravdu opatovi, který situaci vysvětlil, a sdělil mu, že měl od Cetkovských jinou zprávu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1854
Date: 19. červenec1551
AbstractPřevor kláštera sv. Václava dominikánského řádu v Opavě Vojtěch jménem konventu prodává s královým souhlasem čtvrt role náležející konventu vedle role Šidlarové s jedné strany, která leží "od Malých Hoštic ve všech třech polích" a s druhé strany vedle /role/ Jakuba Sitara Francovi Ketzerskému z Rottenbergu (Rotumberkovi z Ketře) a z Dzierzyslawi (Drslavě) za 60 zl. opavského čísla (po 36 gr., 1 gr. po 6 bílých penězích), jež má Franc zaplatit za rok od příštích Velikonoc. Čtvrt role má držet svobodně bez všech platů klášteru s plným dispozičním právem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1858
Date: 1. srpen /15/51
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, jemuž na různé potřeby, zvláště na výplatu knížectví opolského a ratibořského (Opln und Ratibor) zapůjčili Filip Popschütz z Chrósciny (Valkhenau) 1 060 zl. uher. a 4 527 tol. a Hanuš Hund ze Stareho Grodkówa (Alten Grotkhaw) ve Vidnavě (Weide) 3 000 zl. uher., odevzdaných k rukám královského calmistra ve Slezsku Wolfu z Egen, a to na 1 rok, za kteroužto sumu se vedle jiných za krále zaručil Matouš z Logau a Mlynici (Altendorf) na hradském léně v Javoru (Burglegen zum Ihaur), hejtman knížectví svídnického a javorského, slibuje Matoušovi a jeho dědicům, že jim do roka, tedy na sv. Petra v okovech r. /15/52, vyplatí ze slezských důchodů nebo, nebudou-li stačit, jiným způsobem, který mu určí, k rukám jejich a jejich spoluručitelů přislušnou sumu, aby ji vyplatili Filipu a Hanušovi, a tak je zbaví rukojemství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1855
Date: 1. srpen /15/51
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, jemuž Filip Popschütz z Chrósciny (Falkhenaw) zapůjčil na různé potřeby zvláště na výplatu knížectví opolskéhoaz ratibořského (Oppln und Ratibor) 1 060 zl. uher. a 4527 tol. vyplacených k rukám královského calmistra ve Slezsku Wolfa z Egen na dobu 1 roku od data tohoto listu, za kteroužto sumu se vedle jiných za krále zaručili Baltazar (Walchasar) a Jiří Hirschové bratři z Kaltenbornu, slibuje těmto bratrům, že tuto sumu ze slezských důchodů, nebo, nebudou-li stačit, jiným způsobem, který mu určí, k rukám jejich a jejich spoluručitelů pro Popschütze vyplatí a tím je zbaví rukojemství.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1856
Date: 1. srpen /15/51
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, jemuž Filip Popschütz z Chrósciny (Falkenaw) zapůjčil na různé potřeby zvláště na výplatu knížectví opolského z ratibořského (Oppln und Ratibor) 1 060 zl. uher. a 4527 tol. vyplacených k rukám královského calmistra ve Slezsku Wolfa z Egen na dobu 1 roku od data tohoto listu, za kteroužto sumu se vedle jiných za krále zaručil Otto von Zedlitz (jinde Czedlicz) na Prochowicích (Parchwitz) , slibuje Ottovi a jeho dědicům, že vyplatí tuto sumu ze slezských důchodů nebo, nebudou-li stačit, jiným způsobem, který mu určí, k rukám jejich a jejich spoluručitelů a tím je zbaví rukojemství.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1859
Date: 1. srpen 1551
AbstractFerdinand /I./. císař římský, král německý, uherský a český, jemuž Hanuš Hundt ze Stareho Grodkówa (Alten Grotkhaw) na Vidnavě (Weide) půjčil na jeho potřeby a vydání 2 500 zl. uher. ve zlatě a tolarech (3 tol. za 2 zl. uher.), jež složil k rukám královského calmistra Wolfa z Egen ve Vratislavi (Presslaw), slibuje Hanušovi a jeho dědicům, že tuto částku splatí příštího sv. Jakuba k rukám Filipa z Popschütz v jeho domě v Chróscině (Valckhenaw) a staví jako ručitele Vincencia, opata kláštera v Henrykówě (Hainrichaw), a převora jménem celého konventu a Matesa z Logau a Mlynici (Altendorf) na hrad. lénu (Burgglehen) v Jaworu (Jhawer), hejtmana knížectví svídnického a javorského, a purkmistra a radu v Zabkowicích Śl. (Franckhenstain) jménem celé obce; v případě nezaplacení mají Hanuš a jeho dědici právo obsadit statky těchto ručitelů v hodnotě 5 000 zl. uher. a držet je, případně zastavit atd., až do zaplacení. Ručitelé se zavazují uvedené podmínky dodržet.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1860
Date: 21. srpen /15/51
AbstractRadové české komory slibují výběrčímu a mincmistru v Jáchymově (Sannd Joachinstall) Ruprechtu Pullacherovi (Rueprecht Puellacher), který téhož dne složil před královskými účetními počet ze svého úřadu za dobu od sv. Trojice 1548 až do konce kvartálu Reminiscere 1551, tedy za plné 3 roky (příjem činil 122 880 tol. 44 gr. a 4 fen., vydání 120 671 tol. 8 gr., takže je povinen králi odvést čistý výtěžek 209 tol. 36 gr. a 4 fen. a vyrovnat některé nesrovnalosti v účtech), načež odevzdal účetní knihy, registra, kvitance aj. do účtárny, na místě nepřítomného krále, že co nejrychleji vystaví o tom obvyklý list (Raitbrief) královým jménem, zašlou jej králi k podpisu a Ruprechtovi Pullacherovi jej vydají proti vrácení tohoto listu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1857
Date: 1. srpen /15/51
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, jemuž Hanuš Hund ze Stareho Grodkówa (Allten Grotkhaw) ve Vidnavě (zur Weide) zapůjčil na různé potřeby, zvláště na výplatu knížectví opolského a ratibořského (Oppln und Ratibor) na dobu 1 roku, sumu 3 000 zl. uher., vyplacenou k rukám královského calmistra ve Slezsku Wolfa z Egen, za kteroužto sumu se vedle jiných za krále zaručili opat Vincencius, převor a konvent v Henrykówě (Hainrichaw), slibuje jim i jejich nástupcům, že jim do roka, tedy na sv. Petra v okovech r. /15/52, vyplatí ze slezských důchodů, nebo nebudou-li stačit, jiným způsobem, který mu určí, k rukám jejich a jejich spoluručitelů příslušnou sumu, aby ji vyplatili Hanuši Hundovi, a tim je zbaví rukojemství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1861
Date: 29. září 1551
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, jemuž bratři Kašpar a Ondřej Hirschové z Kaltenbrunnu (Hierschen von Kalltenbrun) zapůjčili na různé potřeby, zvláště na výplatu knížectví opolského a ratibořského (Oppln und Ratibor) 5 300 zl. uher., vyplacených k rukám královského calmistra ve Slezsku Wolfa z Egen, a to na dobu 1 roku od data tohoto listu, za kteroužto sumu se vedle jiných za krále zaručil Hanuš Kolman, měšťan ve Vratislavi (Presslaw), slibuje Hanušovi a jeho dědicům, že jim tuto sumu vyplatí do roka, tedy na sv. Michala r. /15/52 - ze slezských důchodů nebo, nebudou-li stačit, jiným způsobem, který mu určí, k rukám jejich a jejich spoluručitelů, a tak je zbaví rukojemství.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1862
Date: 29. září 1551
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, jemuž bratři Kašpar a Ondřej Hirschové z Kaltenbrunnu (Hierschen von Kalltenbrun) zapůjčili na různé potřeby, zvláště na výplatu knížectví opolského a ratibořského (Oppln und Ratibor) 5 300 zl. uher., vyplacených k rukám královského calmistra ve Slezsku Wolfa z Egen, a to na dobu 1 roku od data tohoto listu, za kteroužto sumu se vedle jiných za krále zaručil Šebestián Wüllinger, měšťan vratislavský (Presslaw), slibuje Šebestiánovi a jeho dědicům, že jim tuto sumu vyplatí do roka, tedy na sv Michala r. /15/52 - ze slezských důchodů nebo, nebudou-li stačit, jiným způsobem, který mu určí, k rukám jejich a jejich spoluručitelů, a tak je zbaví rukojemství.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1863
Date: 14. říjen /15/51
AbstractMístopísař Českého království Oldřich z Prostiboře na Lochovicích vydává nařízení nejvyššího písaře Volfa z Vřesovic na Doubravské Hoře pod pečetmi místokomorníka Viléma z Hradešína a svou vlastní z Desk zemských (DZV 6, H 18, 14. října /15/51) výpis úvodní části zápisu z 1. října 1391, kde jsou vypsáni zemští úředníci zasedající tehdy na zemském soudu a mezi nimi po Prokopu maršálkovi, Janu, knížeti zhořeleckém, a Ondřeji z Dubé atd. je uveden Jindřich z Rožmberka.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1864
Date: 16. říjen 1551
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, jemuž Mikuláš Rudinger, měšťan vratislavský (Bresslaw), zapůjčil na různé potřeby, zvláště na výplatu knížectví opolského a ratibořského (Oppln und Rattibor) na dobu jednoho roku od data tohoto listu na 5% úrok sumu 12 000 tol., vyplacenou k rukám královského calmistra ve Slezsku Wolfa z Egen, za kteroužto sumu se za krále zaručila rada města Vratislavi, slibuje této městské radě, že jí oněch 12 000 tolarů i s úrokem vyplatí za rok, tedy na sv. Havla r. /15/52 ze slezských důchodů, aby je vrátili Rudingerovi, a tak je zbaví rukojemství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1865
Date: 16. říjen 1551
AbstractViz. ČG-L inv. č. 1864. Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, jemuž Mikuláš Rudinger, měšťan vratislavský (Bresslaw), zapůjčil na různé potřeby, zvláště na výplatu knížectví opolského a ratibořského (Oppln und Rattibor) na dobu jednoho roku od data tohoto listu na 5% úrok sumu 12 000 tol., vyplacenou k rukám královského calmistra ve Slezsku Wolfa z Egen, za kteroužto sumu se za krále zaručila rada města Vratislavi, slibuje této městské radě, že jí oněch 12 000 tolarů i s úrokem vyplatí za rok, tedy na sv. Havla r. /15/52 ze slezských důchodů, aby je vrátili Rudingerovi, a tak je zbaví rukojemství.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1866
Date: 10. listopad 1551
AbstractHanuš Prog z Velnic (Welenitz) a jeho rukojmí jménem svým a svých dědiců se zavazují do roka a do dne zpravit statek Szczytna (Rugkers), který Hanuš za jistou sumu prodal Arnoštu, arcibiskupu salzburskému, legátu papežské stolice, rýnskému falckrabímu a vévodovi bavorskému, jako majiteli hrabství kladského, podle zvláštní kupní listiny a zpečetěného registru, a dodržovat všechny podmínky v nich uvedené.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1867
Date: 10. listopad 1551
AbstractHanuš Prog z Velnic (Prag vonn Welenitz), který prodal držiteli kladského hrabství Arnoštovi, arcibiskupu salzburskému, legátu papežské stolice, falckraběti rýnskému a vévodovi bavorskému, statek Szczytna (Rugkers) s hrazeným dvorem, mlýnem, svobodnou krčmou , s majetkem, který měl v Podborze (Hartaw) a ve vsi Polanica (Heidaw) se vším příslušenstvím podle zpečetěného registru (za což mu Arnoštův služebník Baltazar Borovský (Borofski) 10. listopadu zaplatil 3 900 kop /gr./ míš. v hotovosti, a vedle toho má zaplatit ještě 621 kop za pozemky, které Hanuš přikoupil), se zavazuje od dnešního dne do 10 měsíců předložit Arnoštově kanceláři list na postoupení statku Szczytna v článku o koupi sedláků od tamních kanovníků datovaný v sobotu po sv. Michalu a královskou konfirmaci listu s datem pondělí po sv. Michalu, aby se odstranila tato nesrovnalost. Jako ručitele staví Fridricha z Račína na (Arnsdorff), Jiřího Haugvice z Biskupic (Pischkowitz) a Arnošta Stange z Korytówa (Korithaw).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1869
Date: 12. prosinec 1551
AbstractVolf z Vřesovic na Doubravské Hoře (Newem Schlos) a Teplicích (Toplitz), nejvyšší písař Českého království a president české komory, se zavazuje za sebe i za své dědice dodržovat podmínky inserované listiny z téhož dne (Vídeň), jíž mu král Ferdinand /I./ za sumu 10 000 tol., jež mu Volf půjčil a vyplatil k rukám rentmistra v Čechách Hanuše Spiegla, zastavuje panství Krupka (Graupen), jež králi připadlo proviněním Václava z Vartenberka. Volf má z důchodů panství odvádět komorní plat a provise podle dvou výpisů, z nichž jeden v příloze obdrží, druhý bude uložen u české komory. Plat činí ročně 229 tol. 10 bílých gr. Může brát dřevo z lesů na panství v hodnotě do 200 tol. ročně. Panství může být vyplaceno po 1/2 roční výpovědi, při nezaplacení po výpovědi má Volf právo na 5ti letou držbu bez výplaty. Přístavby zámku má předem hlásit komoře; mlýn řeč. Garstmül může v případě nutnosti opravit sumou do 200 tol. Král má vyhrazenou těžbu kovů včetně cínu a potřeby pro doly.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1868
Date: 12. prosinec 1/ 1551
AbstractJindřich, purkrabí míšenský, hrabě z Hartensteina a pán z Plavna na Geře (Geraw), nejvyšší kancléř české koruny, slibuje za sebe i za své dědice dodržovat všechna ustanovení inserované listiny z téhož dne 2/ (Vídeň), jíž mu král Ferdinand /I./ za sumu 24 000 tol., kterou mu zapůjčil na válku s Turky, na výplatu knížectví opolského a ratibořského a složil ji k rukám rentmistra České koruny Hanuše Spiegla, zastavil panství Loket (Elpogen), Kynšperk n. O. (Kinigsperg), Luby (Schonpach) a Hřebeny (Herttenberg), jak to král získal smlouvou a koupí od Jeronyma Šlika, k tomu všechna léna církevní a světská, i léna na statku Lesná (Waldthof), která od krále přijal Jiří Multz. Panství a léna mohou být vyplacena po roční výpovědi, zástavní suma se složí v Norimberku (Nuermberg), Bamberku nebo Chebu (Eger), při nezaplacení po výpovědi smí Jindřich zboží držet 10 let bez výplaty. Pro případ nové zástavy má Jindřich přednostní právo. Král si vyhrazuje dolování, daně, služby leníků, odúmrtě šlechtických leníků, vydávání lenních listů hejtmany. Jindřich má, bude-li připraven o držbu těchto panství stavy, právo na Bečov (Pedtschaw) s výjimkou dolů; na stavební opravy zámků smí vynaložit sumu do 1 500 zl. V době zástavní držby uvedených zboží smí lovit na bečovském panství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1870
Date: 14. prosinec 1551
AbstractOpat Mikuláš a konvent kláštera P. Marie a sv. Karla na Novém Městě pražském a Jan Vtelenský z Vtelna a na /Mělnickém/ Vtelně uzavírají smlouvu, jíž klášter postupuje Janovi dvůr Vojetín patřící kostelu a faře sv. Jiljí pod Bezdězem, Jehož podací náleží klášteru, nyní spálený, vynášející 1 1/2 kopy 6 gr. čes. ročního platu (odváděného na sv. Jiří a Havla vždy polovina), s lesem řeč. "kněžský", a se vším příslušenstvím, a to s plným disposičním právem. Jan za to postupuje klášteru k záduší sv. Jiljí plat 5 kop gr. a 10 slepic ve vsi Borči na lidech Bartoňovi a Pechovi krčmáři (na sv. Jiří 2 1/2 kopy a Havla 2 1/2 kopy a 10 slepic); panství nad těmi lidmi si Jan ponechává. Nebude-li plat odváděn, může se opat nebo farář od sv. Jiljí uvázat v držbu těchto lidí v Borči a krčmáře Václava a Víta ve Všelisech a jejich statků. Smlouva má být na Janův náklad vložena do desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1871
Date: 21. prosinec 1551
AbstractHejtman kladského hrabství Hanuš Schaffmann z Hämmerlesu (vom Hamerles) a přísedící lenního soudu (rechtsitzer des Manrechtens) vysvědčují, že před nimi Hanuš Prog z Velnic (Prag von Welnitz) vyznal, že prodal celou ves Szczytna (Rugkers) s hrazeným dvorem, mlýny, svobodnou krčmou, a se vším, co měl ve vsích Podborze (Harttau) a Polanica (Heidau), podle jím vydaného registru, Arnoštovi, arcibiskupu salzburskému, legátu papežské stolice, falckraběti rýnskému a vévodovi bavorskému, za 3 900 kop /gr./ míš. vyplacených v hotovosti; protože Hanuš ke statku přikoupil některé pozemky, za něž měl do roka a dne lidem zaplatit 621 kop míš., vzal Arnošt tento jeho dluh na sebe. Hanuš se vsi plně zřekl v jeho prospěch.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1872
Date: 25. prosinec 1551
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, jemuž na různé potřeby, zvláště na výplatu knížectví opolského a ratibořského (Oppln und Rattibor) zapůjčil Hanuš Hund ze Stareho Grodkówa (Alltn Grottkaw) na Jedrzejówě (Enderstorff) 3 000 zl. uher., odevzdaných ve Vratislavi (Presslaw) k rukám královského calmistra ve Slezsku Wolfa z Egen, slibuje Hanušovi a jeho dědicům splatit tuto sumu za rok - o Vánocích /15/52 - k rukám Filipa Popschütze v jeho domě v Chróscině (Falckhenaw), a staví jako ručitele Fridricha z Redernu, Zikmunda Seidlitze, Jiřího Gelhorna a Jiřího Pogarella: v případě nezaplacení mají Hanuš a jeho dědici právo obsadit statky těchto ručitelů v hodnotě 5 000 zl. uher. a držet je, případně zastavit atd., až do zaplacení. Ručitelé se zavazují uvedené podmínky dodržet.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1873
Date: 11. leden 1552
AbstractCechmistři, starší a mistři sladovnického řemesla v Rokycanech vysvědčují všem, zvláště pak sladovnickým cechům, že sladovník Vít se řádně vyučil u jejich spolutovaryše, mistra Ondřeje Rabického, a po celou dobu učení se řádně choval.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1874
Date: 20. leden 1552
AbstractPetr Chotek z Vojnína a na Vraném, prokurátor Českého království, slibuje za sebe i za své dědice dodržovat inserovanou listinu z 18. ledna 1552 (Pražský hrad), jíž mu král Ferdinand /I./ za jeho věrnost, zvláště v roce 1547, povolil vyplatit vsi (Hořejší a Dolejší) Bakov s rybníkem, potokem a lukami a háje Pálečský a Vrbčanský s příslušenstvím; po výplatě má Petr Chotek držet tyto vsi pod dobu života svého a svého syna Bohuslava. Potom je může vyplatit král nebo ten, kdo má na výplatu právo, po výpovědi dané rok předem, za sumu, kterou Petr na výplatu vynaložil, nebo zadarmo, budou-li mu zadarmo přisouzeny. Těžbu kovů, které by se na těchto pozemcích našly, si král vyhrazuje.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1875
Date: 23. leden /15/52
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, nařizuje, aby poručníci kšaftů kněžských je posílali ke schválení příslušné konsistoři. Faráři, kteří nechali faru neb kostel zpustnout, mají kšaftovat jen z poloviny majetku.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1876
Date: 25. leden 1552
AbstractJan Bořita z Martinic a na Smečně jménem svým i svých dědiců slibuje dodržovat všechna ustanovení inserované listiny z 21. ledna 1552 (Pražský hrad), jíž mu král Ferdinand za jeho věrnost prokázanou zvláště v roce /15/47 daroval ves Žilinu s kostelním podacím, krčmou, pěněžitými i naturálními platy a vším příslušenstvím s výjimkou "černých lesů" , které si král vyhrazuje do plného dědičného vlastnictví. Jan Bořita je povinen nahradit jinými pozemky nebo zaplatit žilinským poddaným pozemky, které jim zatopí rybníkem, jejž chce zřídit. Král si vyhrazuje dolování kovů na pozemcích vsi objevených, Jan Bořita nesmí lovit vysokou ani černou zvěř tam, kde se žilinské grunty stýkají s královými křivoklátskými lesy.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1878
Date: 26. leden 1552
AbstractFerdinand /I., císař římský a král uherský a český/, který roku /15/37 zastavil v sumě 6 075 zl. rýn. zvláštním zástavním listem Albrechtu Šlikovi hr. z Passaunu, pánu na Holiči (Weissenkierchen) a Lokti (Elbogen), nejvyššímu komořímu Českého království a zemskému fojtu markrabství Dolní Lužice, vsi Kláštera Grünhain, (Gruenhaim) ležící u Kadaně (Cadan), totiž Bystřice (Wistericz), Vernéřov (Warnstorff), Tušimice (Tuchmerz, Tuschmentz), Kraslice (Gressdicz Grasslitz), 1 sedláka v Milžanech (Milsen), řeč. Kaltenhoffer, polovinu vsi Čermníky (Zerinck), Nechranice (Nehranicz, Nechranitz), Holetice (Holeticz) a Denětice (Deneticz) s kostelními podacími, v které se král uvázal, protože v klášteře se jako dřívě neobstarávají bohoslužby, kteréžto vsi však nyní drží páni ze Šumburku (Schönbergu) na Glauchau, povoluje nyní Bohuslavu Felixovi z Lobkovic a Hasištejna na Líčkově (Liczko), hejtmanu v Jáchymově vyplatit tyto vsi od Šumburků za zástavní sumu a držet je zástavou, dokud je nevyplatí řádný opat a konvent kláštera Grünhain; nikdo jiný nemá na výplatu právo.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1877
Date: 26. leden 1552
AbstractJan mladší z Lobkovic na Horšovském Týně, nejvyšší komorník Českého království a hejtman německých lén, bez jehož vědomí dal král vložit do zemských desk poddaného Štepána v Líšťanech (Lisstianech) s 2 kopami gr. čes. ročního platu, a to jak dědičného, přičemž Jan neví, je-li to člověk dědičný nebo zápisný, prohlašuje , že kdyby se dodatečně prokázalo, že byl majetkem nějakého záduší, je povinen dát tomu záduší náhradou jiného člověka rovněž se 2 kopami platu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1879
Date: 26. leden 1552
AbstractFerdinand /I., císař římský a král uherský a český/, který roku /15/37 zastavil v sumě 3 550 zl. rýn. Albrechtu Šlikovi hr. z Passaunu a pánu na Holiči (Weissenkhirchen) na Vintířově (Wintteritz) vsi náležející klášteru Grünhain (Gruenhain) a ležící u Kadaně (Cadan), v kteréžto vsi a podací se král uvázal, protože v klášteře se jako dříve neobstarávají bohoslužby, kteréžto vsi však nyní drží páni z Šumburku na Glauchau, povoluje nyní Bohuslavu Felixovi z Lobkovic a Hasištejna na Líčkově (Liczko), hejtmanu v Jáchymově, s ohledem na svůj druhý list, jímž mu povolil držet královský hrad Kadaň, vyplatit tyto vsi od Šumburků, připojit ke Kadani a držet je, dokud Bohuslavovi nebude odňata držba Kadaně.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1880
Date: 28. leden /15/52
AbstractOldřich z Nostic na Ruppersdorfu (Ruperstorf), hejtman markrabství Horní Lužice, který při posledním skládání účtů z hornolužických příjmů za rok /15/51 vykázal králi nedoplatek 2 348 kop míš. 39 gr.. 2 1/2 feniku, které zůstali dlužni nižší úředníci a poddaní, slibuje, že do 1 měsíce dodá výběrčímu v Horní Lužici Niklovi Dornnspachovi písemná přiznání jednotlivých dlužníků na tuto částku.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1881
Date: 30. leden 1552
AbstractBohuslav Sekerka ze Sedčic (Seczycz) a na Skřivani postupuje svému strýci Ratiborovi Sekerkovi ze Sedčic a jeho dědicům list Jana Chodaura z Lokte a jeho rukojmích - bratrů Jana a Jiříka Kfelířů ze Zakšova a v Panoším Újezdě na 60 kop gr. praž. dluhu, v němž Bohuslavu Sekerkovi zastavili ves Kalubice. List je papírový, ale má platit jako pergamenový s přivěšenými pečetmi podle zemského řádu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1551 - 1552next >