useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1611 - 1611next >
Charter: 3679
Date: 1. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, potvrzuje městu Löbau /Lobaw/ v Horní Lužici všechna jejich privilegia, statuta, smlouvy a donace.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3680
Date: 16. říjen 1611
AbstractKašpar Belwitz z Nostovic a na Zaječicích a Dobkovicích /Dubkovicích/ postupuje purkmistru, konšelům, obecním starším a celé obci města Chomutova papírový hlavní list vydaný mu 2. září 1611 /Pražský hrad/ na sumu 300 kop míš. jistci Hendrychem Matesem hr. z Thurnu na Veliši, purkrabím karlštejnským a nej. polním velitelem, Leonhartem Colonou sv. p. z Felsu na Andělské Hoře, nejv. polním maršálkem, Vilémem z Landštejna na Brlohu, Jáchymem Ondřejem Šlikem hr. z Passaunu a Lokte na Svijanech, nejv. berníkem, a Mikulášem Gersdorfem z Gersdorfu a z Malšvic, direktorem úřadu presidenta české komory.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3682
Date: 16. říjen 1611 /am tage Galli welcher war der sechste monatstag Octobris stylo veteri/
AbstractPurkmistr, rada a celá obec města Ostrova v Loketském kraji, jimž na sv. Havla 1607 půjčil na doplacení ostrovského panství saský kurfiřstký úředník úřadů Grünhein a Schlettau Fridrich Türek sumu 3000 tolarů /po 70 kr./, a to na 6% úrok na dobu 4 let, načež na žádost města svolil sečkat do sv. Havla 1615, slibují Fridrichovi a jeho dědicům po uplynutí termínu a roční výpovědi předem dané zaplatit hlavní sumu a během doby půjčky odvádět na každého sv. Jiří a Havla úrok. Jako záruku staví všechny městské statky, v jejichž držbu se věřitel může podle rozsudku zemského práva v Lokti, tamního krajského hejtmana nebo jakkéhokoli jiného soudu uvázat až do zaplacení dlužné sumy, úroků a škod.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3681
Date: 16. říjen 1611
AbstractKašpar Belwitz z Nostvic na Zaječicích a Dobkovicích /Dubkovicích/ postupuje purkmistru, konšelům, obecním starším a obci města Chomutova papírový hlavní list, vydaný mu 30. července 1611 /Praha/ na sumu 400 kop gr. míš. jistci Adamem ml. z Valdštejna na Komorním Hrádku /nad Sázavou/, Dymokuřích a Lovosicích, nejv. hofmistrem Českého království, Vilémem st. z Lobkovic na Horšovském Týně, Čečovicích a Mířkově, Jáchymem Ondřejem Šlikem z Holiče hr. z Passaunu a Lokte na Svijanech, Divišem Černínem z Chudenic na Nedrahovicích a Chocomyšli, Jindřichem Ottou z Losu na Komárově, Bohuslavem z Michalovic na Ervěnicích /Rvenicích/ a Novém Sedle, místopísařem království, Šimonem Humburkem z Humburku, kancléřem Starého Města pražského, a Kryštofem Gronbergrem /Gronepergrem/ z Gronbergu /Gronepergu/, novoměstským měšťanem - nejvyš. berníky volenými sněmem 1611.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3699
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší na místě obce města Loun v Litoměřicích /nad Labem/ Matyášovi Šiškovi z Cejnova a jeho dědicům k dluhu 4000 kop míš., které Matyáš půjčil císaři Rudolfovi II. podle jistoty z 16. října 1606 /Pražský hrad/ a s jejichž splacením svolil sečkat za císařem i nyní. Dluh má být zaplacen po výpovědi dané ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem, a to v groších českých. Jinak má věřitel právo dluh na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3702
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Hradce Králové /nad Labem/ se přiznávají Johaně Cidlinské z Dobřenic na Velkých Výklecích a jejím dědicům k dluhu 2000 kop míš. Dluh vznikl tak, že císař Rudolf II. byl dlužen a jistotou z 23. dubna 1605 /Pražský hrad/ pojistil bratrům Burianovi a Jiříkovi Šlibovským ze Skřivan 3000 kop, postoupených jim Johanou, oba bratři jí pohledávku postoupili zpět, a ona dovedla spor podle rozsudku soudu nejvyššího purkrabství až po "panování", po jednání s direktorem úřadu presidenta komory od toho upustila, 1000 kop postoupila Mandaleně Dobřenské z Květnice a se zbytkem svolila sečkat. Dluh má být zaplacen na sv. Havla 1612 nebo 2 týdny poté i s úrokem, v groších čes. Jinak má věřitelka právo zaplacení vymáhat na rukojmích, jako kdyby na to měla pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3688
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí hr. Jan Albín Šlik z Passaunu na Doupově a Václav st. Štampach ze Štampachu na Valči se přiznávají k dluhu 6000 kop míš. Janu Bartoloměji Schirndingerovi ze Schirndingu na Chodové Plané a jeho dědicům, který spolu s bratrem a strýcem Joštem Adamem a Joštem Hendrychem Schirndingery půjčil císaři Rudolfovi II. r. 1605 sumu 15 000 kop, načež Jošt Hendrych postoupil pohledávku druhým dvěma, a ti proti zaplacení 3000 kop hotově a rozdělení zbytku dluhu do 2 jistot svolili sečkat s placením. Dluh má být zaplacen na výpověď danou 1/2 roku předem ke sv. Jiří nebo sv. Havlu, nebo 2 týdny po termínu, i s úrokem v groších českých. Jinak má věřitel právo zaplacení vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3693
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistři, konšelé a obecní starší na místě obcí měst Domažlic a Klatov - se přiznávají Jiřímu Kanickému z Čachrova a na Otíně /Witinie/ a jeho dědicům k dluhu 4000 kop míš., tj. k druhé dlužné sumě, vzniklé, jak je uvedeno v druhé jistotě vydané témuž Jiřímu téhož dne /viz ČG-L č.i. 3692/. Dluh má být zaplacen na sv. Jiří 1612 nebo 2 týdny poté i s úrokem, v groších českých. Jinak má věřitel právo zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3705
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, vydává pro Jiřího, biskupa ludského /Liddensi/, opata u sv. Vincence ve Vratislavi, a Jana Kochtického z Kochtic instrukci pro jednání s králem polským a stavy polského království shromážděnými na sněmu ve Varšavě: mají od polského krále a stavů žádat potvrzení a obnovení smlouvy uzavřené mezi císařem Rudolfem II. a polským králem r. 1589, která je stále porušována spory, rozbroji a válkami mezi knížaty a stavy ve Slezsku, jeho poddanými, a Polskem. Dále mají od krále žádat jmenování vhodných, ne příliš daleko od oblastí sporů bydlících komisařů k urovnání rozbrojů a šarvátek, kteří by asi během roku vyslechli strany, zakročili proti provinilým a sjednali mír. Mají prosadit, aby přestalo věznění slezských poddaných Poláky a braní zboží obchodníkům, vše pobrané aby bylo vráceno; dále mají zařídit, aby Poláci od lidí ve Slezsku nevybírali mocí mimořádné válečné daně, neboť Polákům ve slezských územích se nic podobného neděje. Má se zakročit proti penězokazům a zlehčovatelům mince z Polska. Únos Marie Schindelové Janem Tomickým má být potrestán. K projednání stížností Slezanů přiložených pod čísly 1 -7 a písmeny A a B ustanoví zvláštní komisaře.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3692
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistři, konšelé a obecní starší na místě obcí měst Plzně a Rokycan - se přiznávají Jiřímu Kanickému z Čachrova a na Otíně /Wotinie/ a jeho dědicům k dluhu 4000 kop míš., které císaři Rudolfovi II. půjčil Viktorian Kantorovic z Horiměřic r. 1606 a ten mu za ně dal poručnictví nad majetkem Lidmily, dcery po Pavlu Kaffunkovi z Poborovic z města Klatov, nyní manželky Jiřího Kanického; tato suma jakož i druhých 4000 kop byly pojištěny dvěma jistotami z 16. října 1608, Lidmila obě postoupila manželovi a ten po jednání s direktorem a rady komory svolil sečkat s placením proti vydání nové jistoty, znějící na jeho osobu. Jedněch 4000 kop se Jiřímu tímto pojišťuje; zaplaceny mají být na sv. Jiří 1612 nebo 2 týdny poté, i s úrokem a v groších pražských. Jinak má věřitel právo zaplacení vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3704
Date: 17. říjen 1611
AbstractKryštof Harant z Polžic a Bezdružic na Pecce, Vildštejně a Novém Dvoře se přiznává Janu Bezděkovskému z Řimku a na Bezděkově a jeho dědicům k dluhu 300 kop gr. čes. a zavazuje se dluh zaplatit na výpověď danou 1/2 roku předem ke sv. Havlu nebo Jiří, i s úrokem. Jinak má věřitel právo zaplacení vymáhat na něm nebo po jeho smrti na držiteli jeho statků, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3698
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší města Českých Budějovic se přiznávají Jindřichovi Bejčkovi z Nespačova a jeho dědicům k dluhu 1000 kop gr. míš. Dluh vznikl zastoupením Petra Voka z Rožmberka císařem Rudolfem II. u Barbory Bejčkové z Říčan a jejím postoupením pohledávky 4000 kop bratrům Jindřichovi, Přibíkovi a Janovi Bejčkům jako Jindřichův podíl podle jistoty z 16. října 1610 /Pražský hrad/ /viz ČG-L č.i. 3696/. Dluh má být zaplacen na sv. Havla 1612 nebo potom na výpověď danou ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem, nebo 2 týdny po termínu, i s úrokem, v groších českých. Jinak má věřitel právo zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3691
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistři, konšelé a obecní starší na místě obcí měst Plzně, Českých Budějovic a Mostu - se přiznávají Marii Magdaleně Rovoretové roz. Rittmanové a jejím dědicům k dluhu 5616 kop. míš., které zbyly z dlužných 10 000 kop míš. za statek Ostrov mezi grunty brandýsského panství, který císař Rudolf II. od ní koupil podle smlouvy ze 17. července 1609, když i potom v sumě 4384 kop zastoupil u jejího otce Jana Rittmanna. Marie se splácením zbytku po jednání s direktorem a rady komory svolila sečkat. Dluh má být zaplacen na sv. Jiří 1612 nebo 2 týdny poté i s úrokem, v groších čes. pražských. Jinak může věřitelka zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měla pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3700
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce měst Plzně, Mostu, Domažlic a Rokycan se přiznávají Janu Adamovi Nosticovi z Nostic a jeho dědicům k dluhu 10 000 kop míš. Dluh vznikl tak, že císař Rudolf II. byl podle účtů učiněných v rentmistrovském úřadě r. 1603 dlužen Jindřichovi z Písnice 17 000 kop, z nichž 7000 zaplatil a na 10 000 vydal 16. října 1607 /Pražský hrad/ jistotu; po smrti Jindřicha jistota přešla na jeho syna Albrechta Zikmunda z Písnice a ten ji postoupil Janu Adamovi Nosticovi; císař sumu Nosticovi pojistil 16. října 1610 a on králi Matyášovi po jednání s královskými komisaři svolil sečkat se splácením. Dluh má být zaplacen na sv. Havla 1612 nebo potom na výpověď danou ke sv. Jiří či Havlu 1/2 roku předem, i s úrokem, v groších českých. Jinak má věřitel právo zaplacení vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3689
Date: 17. říjen 1611
AbstractLazar Henkel ml. z Donnersmarku se přiznává Petru Khekovi ze Schwarzbachu /Sswarczpachu/, účetnímu německé expedice účtárny na Pražském hradě a jeho dědicům k dluhu 350 kop míš., a slibuje dědicům dluh zaplatit na sv. Jiří nebo 2 týdny poté i s úrokem. Jinak má věřitel právo zaplacení vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3694
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí Bernart Elsnic z Elsnic na Kobylníkách /Kobylnicích/, Zikmund Belwitz z Nostvic na Dolních Beřkovicích a Jan Milner /Miller/ z Milhauzu na Mimoni, Děvíně /Divini/ a Zvoleněvsi, "starosta komorničí" přo zemských deskách, se přiznávají Mariáně Hrzánové /Hrzance/ z Harasova a jejím dědicům k dluhu 6000 kop míš., v kteréžto sumě zastoupil císař Rudolf II. u této Alžběty Hrzánové paní Johanku Pruskovskou ze Sulevic na Starých Hradech, od níž koupil statek Vidim /podle jistoty z 23. dubna 1610/. Dluh má být zaplacen na sv. Havla 1612 nebo 2 týdny poté i s úrokem, v groších českých. Jinak má věřitelka právo zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měla pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3683
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, vyznává, že je dlužen městu Chrudimi 4300 kop míš., splatných po půlletní výpovědní lhůtě. Tato suma obsahuje v sobě tyto starší dluhy: 100 kop půjčených Maximiliánovi II. r. 1577, 200 kop Rudolfovi II. r 1595, 2000 kop témuž z 26. května 1603 a 2000 kop míš. na vyvazení z rukojemství císařova dluhu bratřím z Lichtenštejna z 14. května 1607.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3690
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistři, konšelé a obecní starší na místě obcí měst Slaného, Loun a Rakovníka, se přiznávají Matyáši st. Štampachovi ze Štampachu na Mšeci /Kornhauze/, Srbči a Přerubenicích a jeho dědicům k dluhu 6000 kop gr. míš., s jejichž splacením se Matyáš Štampach po jednání s královskými komisaři uvolil sečkat po uplynutí splatnosti podle jistoty vystavené na tuto sumu 16. října 1608. Matyáš vyplatil tuto sumu místo krále své manželce Barboře Štampachové z Lobkovic, dceři Bohuslava Felixe Hasištejnského z Lobkovic, které měli podle kšaftu její bratři /nyní zemřelý Jan Waldemar a Bohuslav Jáchym Hasištejnští/ vyplatit věno z Líčkova a Chomutova, pročež se Barbora uvázala v tyto statky a dala tím vzniknout soudnímu sporu. Bohuslav Jáchym se uvolil dát jí 8500 kop a císař Rudolf - tehdy držitel obou statků - 6000 kop, načež Matyáš přejal obě sumy na sebe a pojistil je na svých deskových statcích. Barbora se na to citovaných deskovým zápisem r. 1583 vzdala nároků na oba statky. Dluh má být zaplacen na sv. Jiří r 1612 nebo 2 týdny poté, i s úrokem /úrok do data této jistoty je zaplacen/ a v groších českých. Jinak je věřitel oprávněn zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3685
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší na místě obce měst Kouřimi, Českého Brodu a Kolína /Nového nad Labem/ se přiznávají Fridrichu Purkraběti z Donína na Bílém Újezdci a jeho dědicům k dluhu 6000 kop míš., tuto sumu byl jeho bratr císař Rudolf II. dlužen r. 1602 Fridrichově manželce Izaldě Donínské z Martinic a jeho bratřím Vladislavu a Ottovi a na Fridricha pohledávka přešla Izaldiným kšeftem a postoupením od bratrů a byla mu císařem pojištěna 17. října 1605 /Pražský hrad/; se splácením se Fridrich uvolil sečkat po jednání s královskými komisaři. Dluh má být zaplacen na sv. Jiří 1612 nebo 2 týdny poté, a to i s úrokem, v groších českých. Jinak má věřitel právo zaplacení vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3703
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Českého Krumlova se přiznávají Matyáši Benýdkovi z Veveří a z Mysletína a jeho dědicům k dluhu 1500 kop míš., kteroužto pohledávku Matyáš Benýdek zdědil po svém bratru Pavlovi, u něhož císař Rudolf II. zastoupil v té sumě Jakuba Menšíka z Menštejna na Skřipli a /Velkém/ Osově, purkrabí Pražského hradu, podle jistoty z 16. října 1609 /Pražský hrad/. Dluh má být zaplacen na výpověď danou ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem, nebo 2 týdny po termínu i s úrokem, v groších pražských. Jinak má věřitel právo zaplacení na rukojmích vymáhat jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3684
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší na místě obce města Žatce se přiznávají Anně Hruškové z Hochauzu na Bítozevsi a jejím dědicům k dluhu 3000 kop míš., které půjčil její zemř. manžel Karel Hruška r. 1598 jeho bratru cís. Rudolfovi II., a které potom císař pojistil r. 1603. Anna již pohnala císařovy rukojmí k soudu nejvyššího purkrabství, ale po jednání s královskými komisaři se uvolila s vymáháním sečkat. Dluh má být zaplacen na sv. Havla 1612 nebo 2 týdny poté, a to i s úrokem, v groších českých. Jinak má věřitelka právo zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měla pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3696
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Českých Budějovic se přiznávají Přibíkovi Bejčkovi z Nespečova a na mlýně Zvončářově a jeho dědicům k dluhu 1000 kop míš. Dluh vznikl tak, že císař Rudolf II. zastoupil Petra Voka z Rožmberka na Třeboni u jeho věřitelů Barbory Bejčkové z Říčan na Čichticích /v sumě 2500 kop/ a potom u téže na místě Pavla z Říčan na Dubu /v 1500 kopách/ a Barbora postoupila celkovou pohledávku 4000 kop bratrům Přibíku, Jindřichovi a Janovi Bejčkům z Nespečova, přičemž Přibíkovi připadá 1000 kop /podle jistoty z 16. října 1610 - Pražský hrad/. Dluh má být zaplacen na sv. Havla 1612 nebo potom na výpověď danou ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem, nebo 2 týdny po termínu, i s úrokem, v groších českých. Jinak má věřitel právo dluh na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3687
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., císař uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Klatov - se přiznávají měšťanu jindřichohradeckému Melicharu Hoffmanovi a jeho dědicům k dluhu 4000 kop míš. V tomto dluhu zastoupil Matyáš Petra Voka z Rožmberka na Třeboni na úhradu 100 000 zl. rýn., které mu Petr Vok půjčil na abdankování Pasovských zdržujících se v Českých Budějovicích a Českém Krumlově a za které se jeho jistci postavili nejvyšší zemští úředníci. /Melichar byl jedním z Petrových věřitelů podle seznamu/. Dluh má být zaplacen na sv. Havla 1612 nebo 2 týdny poté i s úrokem, v groších českých. Jinak má věřitel právo zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3686
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český a jeho rukojmí Martin Grejnar z Veveří a z Mysletína na Lhenicích, Vincenc Holzsparer z Hochsteinu na Svébozích a Theobald Hok z Zweiprugku se přiznávají Lidmile Frocksteinové z Hřebene a jejím dědicům k dluhu 3500 kop míš., který na sebe přijal jeho bratr císař Rudolf II. za Petra Voka z Rožmberka na Třeboni a pojistil 3 jistotami. Matyáš pojišťuje dluh znovu, protože doba splatnosti prošla, a zavazuje se zaplatit na sv. Jiří 1612 nebo 2 týdny poté, i s úrokem v groších českých. Jinak má věřitelka právo na zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měla pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3695
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Rakovníka se přiznávají Rozině Šlovské z Ronšperku na Olešné /Wolessny/ a jejím dědicům k dluhu 1500 kop gr. míš. v dukátech neboli zlatých uher. /1 zl. po 2 zl. rýn./, tedy 875 dukátů, které zapůjčil císaři Rudolfu II. 16. července 1608 Kryštof Šlovský ze Šlovic, po něm pohledávku zdědil syn Adam Šlovský ze Šlovic na Olešné a postoupil ji manželce Rozině, ta po jednání s direktorem a rady komory svolila sečkat s placením. Dluh má být zaplacen na sv. Havla 1612 nebo 2 týdny poté i s úrokem /úrok do data této jistoty je zaplacen/, opět v dukátech. Jinak má věřitelka právo dluh na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měla pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3697
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Českých Budějovic - se přiznávají Janovi Bejčkovi z Nespečova i na místě jeho bratra Václava a jejich dědicům k dluhu 2000 kop míš. Dluh vznikl zastoupením Petra Voka z Rožmberka císařem Rudolfem II. u Barbory Bejčkové z Říčan a jejím postoupením pohledávky 4000 kop bratrům Janovi, Přibíkovi, Jindřichovi Bejčkům jako podíl Jana a jeho bratra Václava podle jistoty z 16. října 1610 /Pražský hrad/ /viz ČG-L č.i. 3696/. Dluh má být zaplacen na sv. Havla 1612 nebo potom na výpověď danou ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem, nebo 2 týdny po termínu, i s úrokem, v groších čes. Jinak mají věřitelé právo zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3701
Date: 17. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce měst Plzně a Stříbra se přiznávají Joštu Adamovi Schirndingerovi ze Schirndingu na Chodové Plané a jeho dědicům k dluhu 6000 kop míš. Dluh vznikl tak, že bratři a strýcové Jošt Adam, Jan Bartoloměj a Jošt Hendrych Schirndingerové půjčili r. 1605 císaři Rudolfu II. 15 000 kop, Jošt Hendrych postoupil svůj podíl ostatním dvěma a ti svolili králi Matyášovi proti vyplacení 3000 kop hotově a rozdělení zbytku do dvou jistot sečkat se splácením. Dluh má být zaplacen na výpověď danou ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem nebo 2 týdny po termínu, i s úrokem, v groších čes. Jinak má věřitel právo zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3706
Date: 29. říjen 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, na žádost vídeňského biskupa Melchiora Khlesla se souhlasem papežské stolice inkorporuje dómskému proboštství ve Vídni /postiženému tím, že po povýšení kolegiátního kostela sv. Štěpána císařem Fridrichem II. na metropolitní, nezávislý na pasovském biskupství, byly důchody proboštství převedeny na biskupství, takže se zde nemohl udržet probošt, neboť by nezískal více než 260 zl. a nemohli se tu graduovaní kazatelé/ uprázděné děkanství Kirnberg /Khürnberg/, které pro malou potřebu duchovní péče nepotřebuje osobní residenci, se všemi důchody; podmínkou je, že probošt, který proboštství dosáhne, má být rodilý Němec, graduovaný teolog, dobrý kazatel, který by byl k dispozici i jemu a jeho nástupcům. Stanoví se poměr probošta k biskupovi, podle řádu zavedeného vydavatelovým strýcem, císařem Ferdinandem I., povinnost kázat, nekáže-li biskup, atd. Budoucí arcivévodové mají všechna tato ustanovení zachovávat.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3707
Date: 23. listopad 1611
AbstractOdpověď polského krále Zikmunda III. Jiřímu, biskupu ludskému, sufragánu vratislavskému a opatu u sv. Vincence ve Vratislavi, radovi a zmocněnci uherského a českého krále Matyáše II. /Srv ČG-L č.i. 3705/ ve věci obnovení smlouvy z r. 1589 připomíná svoji snahu o nastolení míru, už na minulých sněmech, ustanovení komisařů a slibuje zaslat králi zprávu o výsledcích jednání. Ve věci loupeží a násilností se nemůže zatím zakročit pro královu nepřítomnost; stížnosti proti šlechtickým osobám mají poškození přednést před sobě příslušnými soudy a poté vyslaným komisařům. Pokud jde o cla, jejich výše je stanovena a známa, jakož i tresty pro celníky, kteří by vymáhali více nebo proclívali zboží od cla osvobozené. Proti penězokazům učinil polský král a sněm opatření a má je učinit i Matyáš II. neboť vadná mince se do Polska dostává i z Uher a Slezska. Pro urovnání sporů mezi Jáchymem Malzanem a Datibogem Karnhowskim a Petrem Junesinskim byla ustanovena komise. - Odpověď má být polskému králi zaslána po témže poslu, s nímž vysílá tento list.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3708
Date: 26. listopad 1611
AbstractMatyáš II., král uherský a český, a jeho rukojmí - Lorenc Starckh ze Starckhenfelsu a Petr Nerhof z Holterbergu, měšťané staroměstští, a Abraham v. Berge a Kašpar Böhmer z Weimaru, měšťané malostranští, se přiznávají Barboře Olimarzové z Antorfu, vdově po Lambertu de Jode, a jejím dědicům k dluhu 4000 kop míš., půjčených císaři Rudolfu II, a zavazují se dluh zaplatit na sv. Jiří 1612 nebo 2 týdny poté, i s úrokem. Jinak má věřitelka právo zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měla pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3709
Date: 6. prosinec 1611
AbstractJan Václav Sedlnický z Choltic, dědičný pán panství Heraltice, i jménem svých nedílných bratrů potvrzuje na žádost rychtáře, přísežných a obce vsi Svobodné Heřmanice /des freyen Dorffs Hermstorff/ bez eschatokolu inserovanou listinou svého otce Zikmunda, kterou dal tento vyhotovit, ale před jejím podepsáním zemřel, a slibuje zachovávat její ustanovení i všechny ostatní výsady obce. V uvedené listině Zimund Sedlnický vyznává, že pro přehled o povinostech poddaných jeho vsi Svobodné Heřmanice dal vyhotovit dvojmo urbář, jeden jim odevzdal a druhý si ponechal, urbář je rozhodující pro výši platů, ustanovení o vdovách, sirotcích atd. Dává obci pastvinu v březině u Sádku /in Zatticher Bürkhen/ od jejich hranice až k sádeckému dvoru; kácet stromy zde mohou jen se souhlasem vrchnostenských úředníků, a ne mladší 12 let. Dále jim povoluje pást na pozemcích dvora v Pustých Držkovicích /Dirschendorffer/ od hranic jejich až k jakartovickým /Eckerstorffer/ včetně hraničního pahorku, potvrzuje jim 5 průhonů, které měli od starých dob, a přidává "Horní nivu" /Ober Awen/. Za to vše mají platit na sv. Jana Křtitele 30 tol. a za přízi každý majitel dvora 9 a zahradník 5 gr. /kromě Pavla Richtera a Bartla Seligera, dědičného rychtáře/. Královskou berni mají platit v obvyklém termínu a všichni sedláci /kromě Pavla Richtera/ a vojenských tažení se účastnit jako ostatní poddaní. Nejsou povinni jízdními ani pěšími robotami, smějí svobodně odkazovat majetek, ženit a vdávat děti, platí se za to z každé čtvrti lánu 1 dukát, zahradníci - 18. gr. Činí podrobná ustanovení o sirotcích a vdovách a jejich službě. Slibuje za sebe i za své nástupce všechny výsady poddaných dodržovat a nezvyšovat jejich povinnosti.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1611 - 1611next >